• Zameranie materskej školy

Materská škola je zameraná na rozvíjanie environmentálneho cítenia, pohybových schopností detí s dôrazom na priamy kontakt s prírodou, na jej pozorovanie, poznávanie, ochranu a vytváranie kladných vzťahov a postojov k nej ako k celku. Smeruje k všestrannému rozvoju osobnosti dieťaťa, k vytváraniu dobrých vzťahov k sebe, k druhým, k okoliu v ktorom žije a zvlášť k domovu, prírode a životnému prostrediu. Výchovno-vzdelávacie činnosti plánujeme a programujeme tak, aby každý deň v našej materskej škole bol pre deti „ zlatou bránou“, ktorá im otvára priestor pre hry a zábavu, priestor pre získavanie nových zážitkov a užitočných poznatkov. Rešpektujeme osobnosť dieťaťa, jeho potreby a záujmy.

Vlastné ciele materskej školy :

V súčinnosti s podmienkami školy a jej profiláciou sme si vytýčili nasledovné ciele:

-   vyvárať pozitívny postoj k pohybovým aktivitám a športu organizovaním zaujímavých súťaživých športových podujatí, organizovať športové súťaže v rámci okresu - Športová olympiáda, podporovať prirodzenú detskú túžbu po pohybe, umožniť deťom pravidelný pohyb

-   obohacovať výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky  - tradície pred Vianocami, zvyky na Fašiangy, Morena, Veľkonočné zvyky,

-   prehlbovať vzájomné medziľudské vzťahy rodič - učiteľ konzultáciami, poradenstvom, spoluprácu rodiny a školy organizovaním spoločných podujatí - Tekvičkové kráľovstvo, Deň otvorených dverí, Deň matiek,

-   naučiť využívať digitálne technológie, ponúknuť dieťaťu možnosť zaznamenať svoj výtvor, kresbu, zvukovú nahrávku, model, či fotografiu, používať digitálne technológie vo všetkých oblastiach učenia sa,

-  pedagogickú prácu zamerať na komplexný rozvoj dieťaťa s dôrazom na jeho prípravu do ZŠ, v rámci prípravy spolupracovať so ZŠ formou konzultácií, otvorených hodín, spoločných podujatí  - telocvik v ZŠ, divadelné predstavenia, Vianočná besiedka, Deň detí v MŠ, výučba anglického jazyka pedagógom  ZŠ formou krúžkovej činnosti, Hejného metóda výučby matematiky, pravidelné pohybové aktivity v telocvični ZŠ,

-  vytvoriť podnetné prostredie bohaté na tlač a písaný text, rozvíjať osobnosť dieťaťa prostredníctvom práce s knihou a literatúrou,  rozvíjať u detí schopnosť porozumenia vypočutého textu,  uplatňovať v práci na PC v ZŠ Komenského metódy predčitateľskej gramotnosti,

-  vytvoriť možnosti rozvíjať prírodovednú gramotnosť, získať poznatky, hodnoty a schopnosti na ochranu životného prostredia, a tým schopnosť chápať a hodnotiť súvislosti medzi samotným dieťaťom a životným prostredím v jeho okolí. Chápať potrebu ochrany životného prostredia prostredníctvom vytvárania nových vzorov správania sa jednotlivca i skupín k životnému prostrediu. Poznávať prírodu prostredníctvom bádania, skúmania a experimentovania, postupne chápať zákonitosti prírody - vychádzky do prírody, Cesta rozprávkovým lesom, škola v prírode.

Vlastné zameranie materskej školy:

Pohybom a športom k zdraviu

Pohyb je pre deti v predškolskom veku prirodzenou činnosťou, ktorá im prináša radosť. Okresná športová olympiáda detí materských škôl pod záštitou primátorky mesta, ktorej je naša MŠ organizátorom, škola v prírode. Preto sa snažíme vytvárať optimálne podmienky pre zdravý pohyb, hry a športovanie detí. Zameriavame sa na rozvíjanie a upevňovanie telesnej zdatnosti a výkonnosti detí. Prioritu vidíme v zabezpečení dobrých podmienok pre pohybové aktivity - priestorových aj materiálnych. Aktivity, ktoré podporujú naše zámery sú pravidelné turistické vychádzky, športové aktivity v spolupráci so ZŠ - využívanie telocvične.

Chránime našu prírodu

Ochrana prírody a životného prostredia patrí k prioritám našej materskej školy. S deťmi separujeme odpad, nabádame ich ekologicky myslieť  a zodpovedne sa správať v prírode. Deti spolupracujú pri výsadbe kvetov na terasy a kvetinový záhon, skalku, v rámci Envirodňa a revitalizácie školského dvora sa vysadili nové stromčeky o ktoré sa zodpovedne starajú. Deti majú možnosť priamo pozorovať rast rastlín a stromov. Prírodovednú gramotnosť rozvíjame aj v spolupráci s rodičmi - Tekvičkové kráľovstvo, na ktorom sa stretnú tri generácie. Rodičia, aj deti majú možnosť ochutnať jedlo z produktov jesene a tekvičkami privítajú jeseň. Na Deň Zeme sa oboznamujú pri vystúpení Sokoliarov s dravými vtákmi a ich životom v prírode. Pravidelne každý rok organizujeme akciu pre deti MŠ a ZŠ Cesta rozprávkovým lesom, na ktorej deti plnia úlohy s environmentálnym zameraním, koncoročný výlet so zameraním poznávania zvierat a krás Slovenska. Prostredníctvom digitálnych edukačných programov a zážitkového učenia poskytujeme deťom príležitosť poznávať prírodné javy a vedieme ich k samostatnému hľadaniu informácií a bádaniu.

Poznávame ľudové tradície

Popri napredovaniu moderných technológií nezabúdame deťom vštepovať lásku k ľudovým tradíciám, ktoré majú v našom regióne trvalé korene. Najviac rezonujú cez Vianočné a Veľkonočné sviatky, vítanie jari, kedy si pripomíname zvyky našich predkov, ktoré si po celé roky uchovali svoje čaro a jedinečnosť - tvorivé dielne Čarovný predvianočný čas, Lucia, Mikuláš, zdobenie perníkov a vajíčok, vynášanie Moreny, ľudové tance v krojoch na Deň matiek, účasť na projekte Tancuj, tancuj, vykrúcaj.