Deti z triedy Motýlikov sa spoločne s p. učiteľkami zúčastnili celoslovenskej prehliadky tvorivosti detí a pedagógov „BÁBKULIENKA“, ktorej cieľom je zviditeľniť tvorivé aktivity pedagógov a detí v oblasti tvorivej dramatiky v rámci celého Slovenska. Jednotlivé ukážky boli pozorované a hodnotené odborníkmi v tejto oblasti a tí na základe vlastných skúseností dávali rady do ďalšej práce. Naši malí herci sa predstavili s vystúpením "Ako sa stratila škôlka" a spoločnými silami sa im podarilo postaviť novú škôlku, v ktorej sa budú hrať, zabávať, tančit, spievať a učiť sa. Aj keď to bol pre deti a p. učiteľky náročný deň, deti získali veľa pekných zážitkov a p. učiteľky nové skúsenosti a poznatky z oblasti tvorivej dramatiky.
Bábkulienka
MŠ I.: Sovičky: Naša Zem je guľatá
Na Deň Zeme zavítali do MŠ Sokoliari, ktorí naše deti oboznámili s viacerými druhmi vtákov (odkiaľ pochádzajú, čím sa živia, kde hniezdia, koľko majú mláďat...). Na záver ukážky im bolo poskytnuté fotografovanie. S deťmi sme potom prišli do svojich tried, kde ich čakali pracovné činnosti – triedenie odpadov a sadenie semien do kvetináča. Deti si pri týchto činnostiach utvrdzovali základy ochrany prírody a životného prostredia. Na druhý deň deti čakalo ďalšie prekvapenie! Na školský dvor prišli hasiči s dvomi hasičskými autami a štvorkolkou. Deti mali možnosť pracovať s prúdnicou za pomoci hasičov, vyskúšať si hasičskú helmu, predviedli im rôzne druhy náradia potrebné pri záchrane ľudí, povozili ich na štvorkolke. Vo vzdelávacích aktivitách deti pracovali s plastelínou – vytvorili si s p. učiteľkou glóbus. Rozprávali sme sa o Planéte Zem, počítali planéty slnečnej sústavy, so základnými farbami kreslili zemeguľu, vypočuli sme si Smejka a Tanculienku s piesňou „Naša Zem“. Deti mali bohatý týždeň plný zážitkov a informácii.
81
MŠ IV.: Motýliky: Naša Zem je guľatá
22. 4. bol Deň zeme. V tento deň našu MŠ potešili Sokoliari so svojimi dravými vtákmi. V triede sme sadili mrkvičku a kvetinky. Povedali sme si, čo je potrebné pre rastlinku, aby dobre rástla. Venovali sme sa aj téme ochrany životného prostredia, priraďovali sme k zemi čo ju teší a čo ju zarmucuje, uvažovali sme nad obrázkami k téme. Prezerali sme si prezentáciu na IT o našej zemi, zaspievali sme si pieseň Naša zem je guľatá. Grafomotoriku sme si tento týždeň precvičovali v pracovných zošitoch. Našu MŠ navštívili aj hasiči, ktorí nás oboznámili s ich prácou. V závere týždňa sme sa zúčastnili súťaže Babkulienka .
25
MŠ III.: Lienky: Tajomný vesmír
Téma o vesmíre naše Lienky veľmi zaujala. Rozprávali sme si o planétach, kozmonautoch, vesmírnych staniciach, raketách a ďalších veciach, ktoré súvisia s vesmírom. Vyrobili sme si kozmonautov s našimi fotkami, spievali sme si pesničky o hviezdičke, o našej Zemi, počítali a skúmali sme hviezdy a veľa ďalších aktivít. Spoločne sme sa pozreli ako to v tom vesmíre vyzerá prostredníctvom videí, prezentácii, rozprávky, pracovných listov a omaľovánok. Okrem toho sme mali v našej škôlke v pondelok predstavenie sokoliarov z Falconarii. V utorok našu škôlku navštívili hasiči, deti si vyskúšali striekať vodu z prúdnice, odviezli sa na hasičskej štvorkolke, vyskúšali si nafukovacie dlahy a veľa nového sa od pánov hasičov opäť dozvedeli.
83
MŠ V.: Včielky: Naša Zem je guľatá
22. apríl je deň venovaný našej planéte. Je to medzinárodný sviatok, kedy sa snažíme vo väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. Naše Včielky si najskôr zopakovali, čo už sa naučili predtým a oboznámili sa s novými poznatkami o zemeguli a vesmíre. Hovorili sme si a oboznamovali sa o tom, aké je dôležité starať sa o čistotu našej Zeme, prečo je dôležité šetriť vodou a triediť odpad. V rámci pripravených aktivít si všetky deti vytvorili svoju vlastnú planétu roztláčaním farieb a zážitkovou formou pomocou rozprávok o zvieratkách zvládli vyseparovať odpad aj si zaspievať pieseň o separovaní odpadu.
61
MŠ II. Slniečkovo: Naša Zem je guľatá
Naša planéta sa volá Zem, je modro-zelená a trošku i hnedá. Modrá je voda na Zemi, sú to moria, oceány. Zeleno-hnedé sú pevniny a svetadiely. My žijeme na svetadiele , ktorý sa volá Európa. Takéto poznatky a veľa iných o našej Zemi nadobudli Slniečka počas tohto týždňa. Na IT sme ukazovali obrázky našej planéty, v knihách sme čítali o vzdialenosti medzi zemou a mesiacom. Poučili sme sa o recyklácii odpadov i ako triedime papier, sklo, plasty, kov. Určovali sme farby kontajnerov, kde odpad patrí a ako tým chránime našu prírodu. Zúčastnili sme sa vystúpenia: Sokoliari, oboznámili sa s dravcami naživo. Tiež sme sadili kvietky, každý húževnato pracoval, sypal zeminu do pohárikov, ukladal semienka, polieval, či zametal. Práca nás veľmi bavila, rozdelením úloh sme sa oboznámili so sedením rastlín. Z puzzlí sme vo dvojiciach skladali zemeguľu, zahrali sa na konštruktérov, zaspievali si spoločne pieseň: Naša zem je guľatá. Vyfarbili sme si zemeguľu z papiera. Zúčastnili sme sa aj besedy s požiarnikmi ktorí nás oboznámili s ich prácou, s technikou a s požiarnymi autami. Povozili sme sa na štvorkolke, vyskúšali si hasenie vodou z naozajstných prúdnic. Ďalší zaujímavý a skvelý program v našej MŠ.
54
Hasiči v materskej škole
- V utorok 23.4.2024 sme do našej materskej školy pozvali členov hasičského a záchranného zboru z Bánoviec nad Bebravou, ktorí nám priblížili ich náročnú a zodpovednú prácu. Deti zaujala najmä hasičská technika a ukážky práce s ňou pri zásahoch. Veľkým zážitkom pre ne bolo stať sa aspoň na chvíľu hasičom - vyskúšať si prilbu, striekať z prúdnice, pozrieť si hasičské auto, avšak najväčším zážitkom bolo vozenie sa na štvorkolke. Deti prežili krásny deň plný nezabudnuteľných okamihov, hasiči boli pre ne veľkou inšpiráciou a vzorom. Ešte raz sa chceme veľmi pekne poďakovať všetkým členom hasičského a záchranného zboru.21
Zápis detí do materskej školy na školský rok 2024/2025
Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie a povinné predprimárne vzdelávanie pre deti narodené od 1.9.2018 do 31.8.2019 na školský rok 2024/2025 sa budú podávať
od 2. mája 2024 do 31.mája 2024.
Tlačivo žiadosti o prijatie dieťaťa do MŠ je k dispozícii na stránke materskej školy, v časti „Tlačivá na stiahnutie“. Je potrebné doložiť aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.
Spôsob podávania žiadostí: osobne bez osobnej prítomnosti dieťaťa riaditeľke školy, odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu na adresu mshronskeho@banovce.sk, poštou alebo kuriérom.
Pre dieťa, ktoré dovŕšilo 5 rokov veku do 31.8.2024 je predprimárne vzdelávanie povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa podľa trvalého bydliska, ak sa rodič nerozhodne inak.
V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy, riaditeľka školy uprednostní:
- deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, podľa miesta trvalého bydliska, (mesto Bánovce nad Bebravou určilo našej materskej škole tieto spádové ulice: K nemocnici, Generála Slobodu, Cyrila a Metoda, Mojmírova, Svätoplukova, Gorazdova, Husitská, J. A. Komenského, Matice slovenskej, Alexandra Dubčeka, J. C. Hronského, Novomeského, Slatinská, Žitná, Lúčna),
- deti, ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,
- deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie (dovŕšia 4 roky veku do 31. augusta 2024),
- deti s trvalým pobytom v Bánovciach nad Bebravou,
- súrodencov detí navštevujúcich materskú školu,
- v prípade prijatia dieťaťa do troch rokov veku prednostne tie, ktoré do 31.12.2024 dovŕšia tri roky veku.
Odpoveď o prijatí resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy dostanú rodičia od riaditeľky školy písomnou formou najneskôr do 30.06.2024.
Deň Zeme a Sokoliari
Dnes do našej materskej školy zavítala veľmi vzácna návšteva. Prišli nás pozrieť sokoliari skupiny Falconarii z Novej Bošácej. Sokoliarske vystúpenie s dravcami bolo pre deti ale aj pre pani učiteľky dych berúcim zážitkom. Dravce, ktoré nám sokoliari predstavili, mali deti možnosť obzrieť si z blízka, dokonca ich pohladkať, či odfotiť sa s nimi.
Sokoliar nám povedal množstvo informácií o týchto dravcoch, taktiež, že im pomáhajú, zachraňujú ich a neskôr znova vypúšťajú do voľnej prírody. Deti mali možnosť prísť do kontaktu a dozvedieť sa viac informácií o dravcoch ako napríklad: Plamienky driemavej, Výra skalného či Orla skalného.
Za vystúpenie sokoliarovi veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa nabudúce.
A keďže dnešok mala sviatok naša Zem, pri tejto príležitosti si deti vyskúšali aj sadenie rastliniek a pripomenuli si starostlivosť o zemeguľu pri rôznych aktivitách, ktoré pre ne pripravili pani učiteľky.
31
MŠ IV.: Motýliky: Tajomný vesmír
Bolo zaujímavé počúvať, aké vedomosti majú deti o vesmíre. Pomocou obrázkov si doplnili deti poznatky o planétach, ako sa volajú aké sú, aj o hviezdach. Pri hrách využili stavebnice na skladanie rakety, Zeme ako planéty. Podĺa svojich predstáv si zhotovili vesmír pri čom využili strihanie, lepenie aj maĺovanie. Zahrali sme sa aj s hviezdami, ktoré počítali, rozdeĺovali do skupín. Tento týždeň deti žili tajomným vesmírom.
23
MŠ I.: Sovičky: Tajomný vesmír
Je ťažké pochopiť, čo je vesmír a aký je skutočne obrovský. Sovičky sa oboznámili so základnými pojmami ako planéta, Slnko, raketa, kozmonaut... Jemnú motoriku sme trénovali modelovaním a vystrihovaním planét, maľovaním rakety na interaktívnej tabuli. Zacvičili sme si na motivačné cvičenie Ika tika gymnastika a zahrali sa pohybovú hru Bublina a Na ježkov. Najväčšiu radosť sme mali z vytvorenia vesmíru s vlastnými kozmonautmi.
42
MŠ III.: Lienky: Naša Zem je guľatá
To, že naša Zem je guľatá a žijú na nej zvieratá už naše Lienky vedia. Počas sledovania prezentácie sme diskutovali o našej planéte Zem, o tom, čo jej škodí, aj o tom, ako sa o ňu treba starať. Precvičili sme si farby, materiály a počty pri triedení obrázkov do farebných kontajnerov. Vyrobili sme si planétu Zem kombinovanou technikou, programovali sme včielku Bee-Bot, poskladali sme si rozstrihané obrázky, zahrali si pexeso aj novú kartovú hru Ja mám, kto má? .
52
MŠ V.: Včielky: Dopravné prostriedky
Dopravné prostriedky využívajú ľudia vo všetkých sférach života. Včielky sa oboznámili s rôznymi druhmi, pomenovali ich a triedili podľa miesta pohybu. Zopakovali si grafomotorické prvky, spočítali autíčka, hláskovali a slabikovali názvy prostriedkov. Autíčko si vyrobili z rolky toaletného papiera maľovaním, strihaním a lepením. Ďaľšie dopravné prostriedky vytvorili z lega a z plastelíny podľa svojej fantázie.Cvičili sme so šatkami a naučili sme sa novú pohybovú hru Tetka sova.
35
MŠ II. Slniečkovo: Tajomný vesmír
Slniečka sa veľmi radi zaujímajú o tému vesmír. V krátkej prezentácii sme sa oboznámili s planétami a so slnečnou sústavou. Zahrali sme sa hru: Čierna diera. Naučili sme sa pieseň : Bola raz malá hviezdička. Predstavili sme si glóbus a ukázali si na akom mieste sa nachádzame. Maľovali, lepili a vytvorili si vesmírnu raketu. Vo dvojiciach sme skladali puzzle a počítali hviezdy. Vypracovali sme pracovné listy. Hravou formou sme nadobudli informácie o vesmíre. Najviac nás zaujala naša Zem a poznatky o práci kozmonautov vo vesmíre, naučili sme sa s radosťou aj názvy ostatných planét.
28
Zlatý slávik
Dňa 17.4. 2024 sa v MŠ Komenského uskutočnila prehliadka detských talentov v speve detských a ľudových piesní detí materských škôl z okresu Bánovce nad Bebravou. Našu materskú školu reprezentovali dievčatá z V. triedy Včielok s klavírnym doprovodom pani Chuchútovej. Monika Chuchútová zaspievala pieseň Krásna, krásna a Sofia Valachová zaspievala pieseň Kukulienka. Prežili sme krásne a spevavé dopoludnie, kde nechýbala zábava, potlesk či chutné občerstvenie. Dievčatá boli odmenené diplomom, sladkosťou, omaľovankou a na pamiatku si odniesli aj "zlatého slávika".
9
MŠ III.: Lienky: Dopravné prostriedky
Prostredníctvom témy o dopravných prostriedkoch sa deti oboznamovali s dopravnou výchovou. Pripomenuli sme si, aké pravidlá správania sa ovládame, aké pravidlá týkajúce sa chodcov musíme dodržiavať, aby sme boli v bezpečí. Deti si precvičili jemnú motoriku pri výtvarných prácach, grafomotoriku pri činnosti s pracovnými listami a hrubú motoriku pri pohybovej hre "Na semafor". Deti priraďovali dopravné značky ku geometrickým tvarom, vysvetľovali sme si význam značniek, s pomocou vyčleňovali začiatočnú hlásku slova pri pomenovávaní dopravných prostriedkov. Po prečítaní príbehu "Semafor, ktorého rozboleli oči" odpovedali na jednoduché otázky vyplývajúce z textu, formulovali jednoduché aj rozvité vety aj súvetia.
98
MŠ V.: Včielky: Mesto - dedina a bezpečnosť na cestách
Dopravná výchova býva deťom najlepšie priblížená formou hier, zábavných činností a aktivít, riekaniek, básničiek, pesničiek. Včielky si pripomenuli základné pravidlá cestnej premávky, ktoré potrebujú vedieť ako chodci, spolujazdci, kolobežkári, cyklisti, korčuliari, či cestujúci v hromadnej doprave. Získali prehľad o tom, aké možné nebezpečenstvo na nich číha v cestnej doprave, ako sa mu vyvarovať a zabezpečiť tak svoju bezpečnosť. Formou hier a tvorivých aktivít rozlišovali mesto a dedinu. Vytvorili si svoje domčeky. Pozornosť si precvičili pri porovnávaní obrázkov a počas vychádzky si všímali budovy a život v našom meste.
26
MŠ IV.: Motýliky: Dopravné prostriedky
Dopravné prostriedky si ľudia vymysleli, aby si uľahčili život a rýchlejšie sa vedeli dostať tam, kam potrebujú. Tento týždeň deti triedili dopravné prostriedky podľa rôznych kritérií. Pomocou IT a obrázkov plnili rôzne úlohy napr.: priraďovanie tieňov, smer autíčok vpravo, vľavo, vysvetlili sme si pravidlá semaforu a zahrali pohybovú hru Na lietadlo. Predčitateľskú gramotnosť deti precvičili prepisovaním písmen. Deti si vytvorili z papiera aj vlastný bicykel. Geometrické tvary precvičili v pracovných listoch. Tento týždeň sme absolvovali aj sférické kino a súťaž s názvom Zahrajme sa v Primulke, kde deti zahrali scénku s názvom ”Stratila sa škôlka”. Téma týždňa sa deťom veľmi páčila.
24
MŠ.I: Sovičky: Dopravné prostriedky
V námetovej hre: „Na knižnicu“ sa deti oboznámili s dopravnými prostriedkami. Dopravné prostriedky sme sa snažili roztriediť podľa pohybu - vzduch, koľajnice, voda, cesta, za pomoci obrázkov. Prirodzene a radostne prežívali hudobno-pohybový prejav v piesni „Do mestečka Poriadkova“. Vo vzdelávacej aktivite výtvarne vyjadrili dopravný prostriedok - auto. Zo stavebníc stavali jednoduché koľajnice, cesty, garáže pre autíčka, kde napodobňovali šoférov. Na vychádzke sme sledovali dopravu v okolí MŠ, prechádzali sme cez prechod pre chodcov - bezpečný spôsob cez cestu. Zážitkom týždňa bola návšteva sférického kina v MŠ, kde si deti pozreli príbeh „Naši kamaráti zvieratká“.
42
MŠ II.: Slniečkovo: Dopravné prostriedky
Slniečka rozlišovali dopravné prostriedky, porozprávali sa o doprave, vysvetlili si čo sú chodci, šoféri, na čo nám slúžia dopravné prostriedky, kde všade sa pohybujú - po ceste, vo vzduchu, na vode, po koľajniciach. Na IT sme určovali rôzne druhy dopravných prostriedkov. Hádali sme hádanky, naučili sa novú rečňovanku: Vláčik. Stavali sme cesty zo stavebníc na koberci, vysvetlili si na čo je potrebný na ceste prechod pre chodcov, zobrazili sme si ho z papiera na koberci. Hrali sme sa hru: Na autobus, Na šoféra a cestujúcich, ako sa správame v dopravnom prostriedku. Oboznámili sme sa so semaforom, na čo slúži, aké má farby a funkcie. Zhotovili sme si každý svoj semafor nalepovaním guličiek, precvičili si jemnú motoriku rúk, zručnosť pri práci s lepidlom, určovali farby. Na záver sme triedili dopravné prostriedky podľa miesta pohybu. Navštívili sme aj sférické kino, kde sme sa dozvedeli veľa o domácich a exotických zvieratách a podmorskom živote živočíchov rýb a delfínov.
32