Časové úseky dňa, týždňa a ročné obdobia sú oblasti, ktoré sme podrobne so včielkami preskúmali a naučili sa veľa nového. Vymenovali sme činnosti, ktoré robíme ráno, na obed, večer, rozdelili sme týždeň na pracovné a voľné dni. Vypočuli sme si básne spojené s dňami v týždni a naučili sa novú pieseň "Týždeň". Zopakovali sme si ročné obdobia, priradili obrázky a vytvorili obraz Strom štyroch ročných období temperovými farbami. Cvičili sme s loptičkami a tancovali na rôzne detské skladby. Vyhodnotili sme výstavu Šarkaniáda a každý, kto sa do nej zapojil si odniesol sladkú odmenu.
MŠ II.: Včielky - škôlkárov deň
- 33
MŠ I.: Sovičky: Ľudské telo - zmysly
Celý týždeň nás sprevádzala rozprávka o Červenej Čiapočke. Príbeh sme si zreprodukovali, otlačením rúk si zhotovili vlkov a pastelkami vyfarbili poľovníkov. Postavy z rozprávky sme skladali ako puzzle a snažili sa ich ukladať podľa veľkosti. Aby sme posilnili naše zdravie, absolvovali sme prúdové cvičenie a zahrali sa na vláčik. Naše zmysly sme trénovali ich praktickým využitím - ochutnávali sme rôzne chute, počúvali rôzne zvuky, ovoniavali vône... Na záver týždňa sme si na interaktívnej tabuli okrem iného zahrali zvukové pexeso. Za prinesené šarkany sme dostali sladkú odmenu a aj takto ďakujeme našim rodičom za ich pomoc pri ich zhotovovaní.
61
MŠ III.: LIENKY: Škôlkarov deň - časové vzťahy
Témou časové vzťahy sme si s Lienkami prehĺbili poznanie časových súvislostí. Rozhovorom o denných činnostiach v materskej škole a doma sme si vysvetlili rozdiely medzi dňom a nocou a postupne počas týždňa sme prešli k časovým rozdielom v časovom úseku jedného dňa – na základe vlastnej činnosti rozlišovali ráno, obed, večer. S využitím rôzneho obrázkového materiálu, didaktických hier a IKT sme spájali časové pojmy, dni v týždni a ročné obdobia. Vytvorili sme si obrázok kde sme lepili na pozadie slnko, oblaky, mesiac a hviezdičky. Deti si vypočuli rozprávku o Troch medveďoch, usporiadavali makety podľa postupnosti príbehu. Dňa 19.11. sa na dvore našej MŠ uskutočnilo podujatie BUBNOVAČKA - "Aby bolo deti lepšie počuť ".
44
MŠ IV.: Škôlkarov deň - časové vzťahy
V tomto týždni sme si popisovali pomocou obrázkov a IT denný režim Škôlkara. Povedali sme si, na aké časti sa deň delí. Pomocou kresleného návodu na kresbu kocúrik-týždenník si deti zopakovali dni v týždni. Deti si tiež vypočuli rozprávku O 12 mesiačikoch a snažili sa zapamätať si názvy mesiacov v roku. Grafomotoriku si precvičili v pracovných listoch k téme. Výtvarne spracovali tému pomocou maľovania vodovými farbami a lepenia. Dňa 19.11 sa deti zapojili do akcie Bubnovačka proti násiliu páchanom na deťoch.
19
MŠ I.: Sovičky: Škôlkarov deň - časové vzťahy
V každodennom zdravotnom cvičení ovládali skok z miesta znožmo a preskakovali prekážky - "Skáče žaba po blate". Rozprávali a vysvetľovali sme si rozdiel medzi dňom a nocou. Rozlišovali pojmy v rozhovore: "Čo sme včera a dnes robili v škôlke". Pozorovali prácu p. učiteľky. Viedli sme deti k dodržiavaniu správneho postupu pri nalepovaní hviezd, Slnka a Mesiaca (deň a noc). Rozvíjali si jemné motorické schopnosti pri modelovaní slniečka z plastelíny. Spievali si pieseň: "Slniečko sa zobudilo" za doprovodu rytmických nástrojov. Dňa 19.11.2024 sa aj naše deti zúčastnili na školskom dvore a v okolí MŠ Bubnovačky, lebo aj nám záleží na tom, aby detský hlas bolo lepšie počuť!
44
MŠ II.: Včielky: Moje telo - zmysly
"Zmysly nie sú výmysly, každý ich má päť, hmat, čuch, chuť, sluch aj zrak, poviem ti to hneď."
To sú slová z piesne o zmysloch, ktorá nás oboznámila s témou ďalšieho týždňa zameraného práve na zmysly. Každý deň sme si predstavili jeden zmysel. Zvolili sme rôzne zábavné aktivity - Čáry, máry, v ktorej deti hádali, kto je skrytý pod dekou, sluchové pexeso v ktorom precvičili sluch a hádali, aký je to zvuk, pomocou hmatu rozlišovali rôzne predmety v triede, teplo, chlad. Ovoniavali rôzne vône a pachy a úplne nakoniec sa oboznámili s chuťovými pohárikmi, ochutnávali a poznávali rôzne chute potravín. Týždeň sme si spestrili pohybovou hrou "Hlava, ramená, kolená, palce".
64
BUBNOVAČKA
“Veď budúcnosť sveta je v rukách nás detí.
Len v detských očiach večná láska svieti.
Snáď našou piesňou lepší svet budujeme,
aby bolo deti lepšie počuť, dnes bubnujeme”.
S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Do podujatia, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie sa zapojila aj naša MŠ. Na školskom dvore sme sa o 10,00 hod. všetci stretli a bubnovali sme proti násiliu páchanom na deťoch. Vďaka tejto akcii sme si pripomenuli, že hlas detí je dôležitý.
14
BUBNOVAČKA
MŠ IV.: Motýliky: Chceme zdravo žiť, cvičiť a byť fit
Pohyb a telesná aktivita patria k základným prejavom života. Vysvetlili sme si aké benefity má pre naše telo pohyb. Presunuli sme do telocvične ZŠ Komenského, kde sme súťažili v skupinkách a zahrali si loptové hry. Tvorili sme jednoduché súvetia, precvičili si sčítanie a odčítanie, prepisovali a hľadali písmená, hrali pohybové hry a tancovali so stuhami. Pracovali sme s IT tabuľou. Na záver týždňa sme maľovali ananás podľa predlohy, ktorý sme mali možnosť aj ochutnať. Dozvedeli sme sa o tomto exotickom ovocí zopár nových informácií.☺
42
MŠ III.: Lienky: Chceme zdraví byť, cvičiť a byť fit
O tom, že pohyb je dôležitý pre naše zdravie už vedia aj naše malé lienky. S deťmi sme sa rozprávali o tom, ako radi športujú, ale aj o tom, ako sa starajú o svoje telo. Pomenovali sme viditeľné časti ľudského tela, pozorovali sme vlastný dych a tlkot srdca pred a po cvičení. Precvičili sme si chodidlá na ortopedickom chodníku, spájali rozstrihané obrázky športovcov, hľadali správne časti ľudského tela. Každý deň si spoločne zacvičíme a zahráme nejakú pohybovú hru. Učíme sa správne nakresliť ľudské telo.
17
MŠ I.: Sovičky: Zdravie a výživa
Zdravie a výživa sú základnými zložkami kvalitného života. A hoci ich význam poznáme, často zabúdame na ich ozajstnú hodnotu. Deti sa počas tohto týždňa oboznámili so zdravými a nezdravými potravinami a rozprávali sa o tom, aké následky môže spôsobiť nezdravé stravovanie. V rozprávke o Katkiných zúbkoch sa dozvedeli, že strava ovplyvňuje i naše zúbky a pripomenuli si dôležitosť ústnej hygieny. Plnili sme úlohy na interaktívnej tabuli a do tašky lepili svoj vlastný nákup. Vo štvrtok nás čakal nezabudnuteľný zážitok: vystúpenie kúzelníka. Na konci týždňa si deti modelovali z plastelíny a strukovín vlastný koláčik.
65
MŠ II.: Včielky: Moje telo
Ľudské telo je plné záhad, tajomstiev, prekvapení, ktoré sme skúšali rozlúsknuť spolu s deťmi zo Včielkovej triedy. Najskôr sme pomenovali vonkajšie časti nášho tela, zopakovali si pieseň Hlava, ramená, kolená, palce. Pokúsili sme sa ľudskú postavu nakresliť. Nazreli sme aj do vnútra človeka a pomenovali niektoré vnútorné orgány, ktorým sme priradili aj ich funkcie. Skladali sme puzzle kostry, naučili sa pieseň Ochorela myška malá a počúvali naše srdiečka v pokoji a po námahe. Vo štvrtok sme sa zúčastnili bláznivého vystúpenia pána kúzelníka, ktorý nám pričaroval okrem čarovných vecí aj dobrú náladu.
49
Kúzelník Melies
Dňa 14.11.2024 vo štvrtok do našej Mš zavítal kúzelník Melies. Predviedol nám množstvo zábavných čísel, za ktoré ho deti odmenili svojou pozornosťou, asistenciou a obrovským potleskom. Na záver sme hádali zvieratká, ktoré vytvoril kúzelník z balónov a rozvíjali sme si tým svoju predstavivosť a fantáziu. Všetkým nám vykúzlil úsmev na tvári a dobrú náladu. ⭐️
18
MŠ III.: LIENKY: Zdravá výživa
Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme a môžeme ho podporiť správnou stravou a cvičením. V potravinovej pyramíde sme sa pozreli, ako má také rozloženie stravy vyzerať. Deti za zahrali na kuchárov - rozdeľovali zdravé a tie menej zdravé potraviny. Cvičením si taktiež udržiavame zdravý životný štýl a tak deti ukazovali cviky, ktoré si zatočili v rulete na IKT. Nakŕmili sme šťastný aj smutný zúbok, vypočuli si príbeh o Zajkovi, ktorý nechcel papať mrkvu. Uvádzali príklady toho, čo sa môže stať, ak nášmu telu budú chýbať vitamíny. V tomto týždni nás čakala aj oslava Dňa materských škôl, vystúpila každá trieda s programom a nakoniec nám pani kuchárky ponúkli chutnú tortu.
62
MŠ IV.: Zdravie a výživa
Zdravá a vyvážená strava je základom toho, aby všetky procesy v našom tele mohli fungovať správne. Zdravá výživa by mala byť pre každého z nás prioritou, pretože je jedným zo základných pilierov zdravého života. Aj v našej triede sme sa tento týždeň venovali téme zdravie a výživa. Pomocou obrázkov sme si rozprávali o zdravej výžive a o potravinovej pyramíde. Potravinová pyramída je vizuálny nástroj, ktorý sa používa na znázornenie vyváženej stravy. Deti pracovali s IT, kde plnili rôzne logické úlohy. Matematické úlohy precvičovali aj v pracovných zošitoch. Grafomotoriku si precvičili strihaním obrázkov potravín z letákov. Deti analyzovali tiež príbeh " Ako zajko nechcel jesť mrkvičku " 5. novembra sme v našej MŠ oslávili slávnostne Deň materských škôl piesňami, básňami a tancom.
27
MŠ I.: Sovičky: Moje telo
V motivačnom cvičení: "Marienka" na základe ukážky deti vykonávali polohy - stoj, drep, ľah... Deti pomocou učiteľky v hre: "Na lekára" a v rozhovore: "Moje telo" spoznávali časti ľudského tela a postupne ich pomenovali. Upozornili sme ich na príčiny úrazov, umožnili sme deťom pozorovať ošetrovanie drobných úrazov. Viedli sme deti do kolektívneho spevu s oporou o hlas učiteľky a spájať spev piesne s hrou na tele v piesni "Hlava, ramená, kolená, palce". Pri dotváraní postavy primerane zaobchádzali s pastelkou "To som ja". V utorok sme sa zúčastnili (v MŠ) na oslave "Deň materských škôl", kde každá trieda predviedla krátky program a za odmenu boli balíčky, torta, ktorú upiekli tety kuchárky a hlavne radosť a úsmev na tvári. Na školskom dvore sme pozorovali zmeny v prírode a upozorňovali na typické znaky jesene.
68
MŠ II.: Včielky: Zdravie a výživa
Zdravie predstavuje pre každého človeka jedinečnú a nenahraditeľnú hodnotu. Nie každý si to však uvedomuje a preto s výchovou k zdravému životnému štýlu je nevyhnutné začať už u detí v materskej škole. Úlohou nás dospelých - rodičov a učiteľov je naučiť deti správne sa rozhodnúť, voliť medzi tým, čo je pre nich správne, zdraviu prospešné a tým, čo ich zdraviu neprospieva, či dokonca škodí. Vďaka zážitkovým aktivitám si naše včielky vytvárali pohľad na to, čo je zdravie a ako si ho chrániť, čo sú vitamíny a ako ovplyvňujú naše zdravie, čo je hygiena. Taktiež, že existujú zdraviu prospešné ale aj nezdravé potraviny a ako môžeme predchádzať rôznym chorobám.
72
Deň materských škôl
Významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky na Slovensku sa stal dátum 4. november 1829. V tento deň vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická. Česť a vďaka patrí tejto grófke za to, že vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch: „Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“ Aj naša materská škola si každoročne pripomína tento deň. Sovičky, Včielky, Lienky a Motýliky sa spoločne stretli v jednej triede a predstavili sa so svojim programom, ktorý si pripravili spoločne s pani učiteľkami. Spievali pesničky, recitovali básne, tancovali a nechýbalo ani krátke ľudové pásmo. Po programe nasledovala ochutnávka torty, ktorú spolu s balíčkami pre nás prichystali naše šikovné tety kuchárky. Oslavu sme zakončili hymnou materských škôl, ktorú sme si všetci spoločne zaspievali. Prajeme našej škôlke veľa šťastných a hravých detí. 🌼
24