Hovorí sa "Čím viac jabĺk tým menej chorôb". Preto sme si dnes pripomenuli s deťmi toto veľmi chutné a zdravé ovocie. Spolu sme objavovali čo v sebe schováva jabĺčko. Čo sa smie jesť a kde je najviac vitamínov. Nezabudli sme jabĺčko aj ochutnať. Zahrali sme si hru s bee-botom kde mali deti naprogramovať včielku tak aby prešla po cestičke s jabĺčok ku košíčku. Deti táto hra veľmi bavila. Nakoniec sme vytvorili červené jabĺčko za pomoci štipca a vrchnáku od fľaše. Krásne vytvori nám skrašľujú chodbu do našej triedy.
MŠ III.: Slniečkovo - Deň jablka
- 24
MŠ V.: Deň jablka v triede LIENKY
Vedeli ste o tom, že existuje Deň jabĺk ? Je to 21. október. Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia. My sme si s deťmi spoločne prečítali rozprávku od J. Belašičovej Jabĺčko, dôkladne sme si jabĺčka poprezerali a napokon aj pojedli 😄. Z papiera sme si vyrobili pekné jabĺčka, ktoré teraz zdobia našu nástenku.
3
MŠ I.: Deň jablka u sovičiek.
Aj v našej triede sme dnes spolu oslávili deň jabĺčka, ktoré má v zdravej výžive nezastupiteľné miesto už oddávna. Spoločnými silami sme si v triede zhotovili jabloň z gaštanov a nášmu ježkovi Jožkovi vymodelovali jabĺčka na zimu. Zahrali sme sa našu obľúbenú pohybovú hru "Lezie ježko, lezie" a nakoniec aj naše jabĺčka ochutnali.
6
MŠ II.: Včielky: Deň jablka
Ľudová múdrosť hovorí: ˮ Každý deň jablko, od lekára ďaleko. ˮ Aj tento rok sme si v našej škole opäť pripomenuli DEŇ JABLKA, známy tiež ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Spoločne so Včielkami sme si tento deň spríjemnili pohybovými a zábavnými aktivitami. Deti sa aktívne zapojili do rozhovoru o jabĺčku, ako o výbornom a zdravom ovocí a s nadšením sa pustili do maľovania týchto malých guľatých zázrakov. Odmenou pre deti bol tanec s jabĺčkom na hlave a nakoniec sme pekný deň ukončili vytvorením živého jabĺčka. Poďakovanie za spoluprácu patrí aj rodičom, ktorí deťom zabezpečili tričká v typických farbách jablka.
15
MŠ III.: SLNIEČKA - Medzinárodný deň stromov
Stromy sú od nepamäti spojené so životom človeka a sprevádzajú ho celou históriou jeho vývoja. Tento deň sme si s deťmi pripomenuli medzinárodný deň stromov. Rozprávali sme sa, prečo sú stromy dôležité pre nás, ako ich chrániť a ako sa menia počas roka. Ukázali sme si, kde má strom korene, kmeň, konáre - korunu. Nakoniec sme spoločne zhotovili jeden krásny farebný strom. Za pomoci farieb a listov, ktoré si deti pozbierali na dvore vytvorili na strome nádherné farebné spektrum. Deťom sa práca s listami a farbami páčila, dokonca ich nezastavili ani špinavé ruky od farieb.
7
MŠ IV.: Medzinárodný deň stromov v Motýlikove
Spadlo malé semienko v lesnej čistinke, zapustilo korienky v mäkkej perinke. Veľa rokov rástlo hore za slnkom, všetci sa radujú, narodil sa strom. 20. októbra si celý svet pripomína dôležitosť stromov pre život. Aj my v Motýlikove sme sa porozprávali o tom, že bez stromov by nebol možný žiadny život, vypočuli báseň o stromoch a spoločnými silami zhotovili jesenný obrázok z ryže.
4
MŠ V.: Lienky - Medzinárodný deň stromov.
Aj v našej triede sme si s deťmi pripomenuli tento významný deň . Rozprávali sme sa aké stromy poznajú, porovnávali sme listy, kôru, korunu, hovorili sme si, čo všetko nám stromy dávajú. Vyrobili sme si drevených ježkov ( prsty zostali všetky 😁 ), ježkov z gaštanov. Z drevenej stavebnice sme skladali domčeky.
13
MŠ I.: Medzinárodný deň stromov 20.10.2021
V lese, v parku, v našom sade, stromy rastú takmer všade. Listnaté aj ihličnaté, poľahky ich rozpoznáte...
Dnes sme spolu oslávili medzinárodný deň stromov. Prezreli sme si a porovnali rozdiely medzi listnatými a ihličnatými stromami. Použitím prstov a temperovej farby sme stromčekom namaľovali jesennú korunu. V peknom počasí sa pod nimi vonku zahrali pohybové hry a načerpali z nich energiu.
7
Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole
Na webovom sídle Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v časti Aktuálne témy_Rozhodnutia a usmernenia v čase COVID-19 bolo uverejnené Rozhodnutie ministra školstva Číslo: 2021/18439:2-A1810, ktorým sa s účinnosťou od 18. 10. 2021 mení rozhodnutie ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2021/18439:1-A1810 z 31. augusta 2021. Zmena sa dotýka bodu 6, ktorý znie:
„6. Ak ide o ospravedlnenie neprítomnosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota podľa § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z.
a) sa predlžuje z 3 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ak ide o žiaka,
b) sa predlžuje z 3 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
c) nie je obmedzená, ak ide o dieťa, pre ktoré nie je predprimárne vzdelávanie povinné.“.
Ostatné ustanovenia rozhodnutia č. 2021/18439:1-A1810 z 31. augusta 2021 ostávajú týmto rozhodnutím nedotknuté.
V nadväznosti na vyššie uvedené rozhodnutie ministra školstva bolo na webovom sídle ministerstva školstva v časti Aktuálne témy_Rozhodnutia a usmernenia v čase COVID-19 uverejnené Usmernenie k ospravedlňovaniu neprítomnosti v materských školách počas pandémie ochorenia COVID-19 (https://www.minedu.sk/usmernenie-k-ospravedlnovaniu-nepritomnosti-v-materskych-skolach-pocas-pandemie-ochorenia-covid-19/)
Predmetné usmernenie ustanovuje základné podmienky ospravedlňovania detí materskej školy počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Mimoriadna situácia v SR bola vyhlásená a trvá od 12. marca 2020 a preto bolo nevyhnutné na čas jej trvania upraviť podmienky a procedúry ospravedlňovania neprítomnosti detí na predprimárnom vzdelávaní v materskej škole.
Riaditeľka školy
MŠ II.: VČIELKY: Zelenina na poli a v záhrade
Pomocou rozprávky "Ako dedko ťahal repu" deti spoznali nový druh zeleniny - repu. Rozprávku sme si zdramatizovali, riešili sme úlohy na interaktívnej tabuli, v ktorých sme zisťovali, ako pozorne sme počúvali. Hľadali sme repu, určovali podľa veľkosti, ktorá vyrástla v "našej záhrade", kto ťahal prvý, posledný. Triedili sme postavy z rozprávky na osoby a zvieratá a tie, ktoré v rozprávke nevystupovali. Ukladali sme obrázok z rozprávky. Lepili sme kúsky papiera na predlohu repy. Poznávali sme rôzne druhy zeleniny zmyslami - hmatom povrch, čuchom vôňu, zrakom farbu, chuťou počas desiaty, olovrantu a aj v jedlách na obedoch a v šalátoch. Dozvedeli sme sa, že aj zelenina obsahuje veľa vitamínov potrebných pre naše zdravie. Zahrali sme sa na Zelovoc a z nakúpenej zeleniny sme si "uvarili" zeleninovú polievku a popritom si zaspievali pieseň Varím polievočku. Maľovali sme obľúbenú mrkvu a v pracovnom zošite sme dokresľovali hrášok a vyfarbovali zeleninu. Počas pobytu vonku sme pozorovali zmeny počasia a hrali sme sa pohybové hry.
18
MŠ V.: Babkina komora - ovocie
Tento týždeň sme sa rozprávali o ovocí. Vytlieskavali sme si slová, hľadali prvé a posledné písmenko, hádali sme ovocie podla opisu, podľa prvého posmenka. Vytvorili sme obrázky - košíky s ovocím. Zahrali sme si na Orffových hudobných nástrojoch známe pesničky o jabĺčku.
13
Informácie pre zákonných zástupcov detí 4. triedy - ukončenie karantény
Na základe Rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Trenčíne oznamujeme rodičom detí 4. triedy, že v sobotu t. j. 16.10.2021 končí karanténa deťom 4. triedy. V tomto dni treba dôsledne ešte dodržiavať karanténu.
Vidíme sa v pondelok 18.10.2021, kedy začne aj deťom 4. triedy riadna prevádzka.
Ďakujeme všetkým za ústretovosť a dôsledné dodržanie karantény. Buďme i naďalej zodpovední!
Mňamkový obed - nové normy
Pomaličky začíname deti priúčať na jedlá z nových noriem, isto ste postrehli v médiách.
Dnes na obed batátový krém, zapekaný zeleninový nákyp so zemiakmi a syrom, šalát z čínskej kapusty, voda s citrónovou šťavou. Polievka sa jedla dobre, nákyp trochu horšie, deti nie sú zvyknuté na zeleninové jedlá.
Tu je výzva pre rodičov, aby nám boli v tomto smere nápomocní a deťom ponúkali zeleninu aj doma.
Priipomíname, že detský jazyček musí ochutnať potravinu až 10x, aby dieťa prišlo jedlu na chuť.
HYZA - DOBROTKOVO
Naša materská škola sa zapojila do projektu HYZA Dobrotkovo. Prosíme rodičov a priateľov školy, aby nás svojim hlasom podporili.
Čo môže vyhrať naša škôlka?
Hlasujte za našu škôlku ešte dnes a pomôžte jej vyhrať finančnú čiastku, ktorá v prípade úspešnosti bude použitá na zakúpenie lezeckej steny na školský dvor.
Čo môžete vyhrať vy?
Kúpte produkty HYZA, hlasujte za škôlku a vyhrajte aj vy zaujímavé ceny!
Všetky informácie o súťaži a hlasovaní sú na stránke HYZA - Dobrotkovo, alebo v priloženom odkaze: https://hyza.sk/dobrotkovo/sutaz/#:~:text=687.,DETAIL
ĎAKUJEME ZA PODPORU.
MŠ III. Slniečkovo - Babkina komora
Aj v Slniečkove v 3. tr. sme si zopakovali v obsahovom celku "Maľovaná pani Jeseň" v téme: Babkina komora rôzne druhy ovocia a zeleniny prospešné pre naše zdravie. Pomenovali druhy, ich farby, vône, porovnávali ich ale i chutnali. Potom maľovali temperkami tekvičku "hokaido v klobúku". Deti pracovali ako včielky usilovne, čisto, pozorne a so záujmom. Na záver si zaspievali pieseň "Oberaj jabĺčka oberaj" a pomáhali pri inštalácii novej výstavky výtvarných prác pre rodičov.
6
MŠ II.: VČIELKY: Babkina komora
Príbehom o Nenásytnej húseničke sme otvorili s našimi včielkami tému OVOCIE - babkina komora. Odpovedali sme na otázky týkajúce sa príbehu a snažili sa správne formulovať jednoduché vety. Nakoniec sme si húseničku spoločne vytvorili otláčaním balóna. Prostredníctvom čerstvého ovocia, obrázkov i videí sme poznávali a rozlišovali jednotlivé druhy ovocia. Pamäť sme potrénovali nielen piesňou, ale i básničkou Spadla hruška. Jemnú motoriku sme precvičili prácou s plastelínou a trénovali vyfarbovanie omaľovaniek. Porozprávali sme sa, aké ovocie teraz ľudia oberajú vo svojich záhradách. V našom pripravenom ovocnom sade deti s nadšením oberali a zbierali popadané ovocie, ktoré neskôr zavárali. Išlo im to parádne.
14
MŠ I.: SOVIČKY - Babkina komora
Do fotogalérie bol pridaný nový album MŠ I.: Web stránka: Babkina komora
Tento týždeň sme spolu s našimi najmenšími sovičkami navštívili babkinu komoru s ovocím. Spoločne sme sa porozprávali o rôznych druhoch ovocia a zahrali sa na ich predaj. Prečítali sme si rozprávku a zaspievali pesničku o jabĺčku, ktoré sme si potom aj vyfarbili pastelkami. Naučili sa báseň o neposlušnej hruške a "navarili" ovocný kompót s použitím temperovej farby. Nakoniec sme si v tomto jesennom období vymodelovali slimákov a pripevnili im ulity z gaštanov. Na budúci týždeň spolu navštívime dedkovu pivnicu plnú zeleniny.
16
Karanténa 4.triedy - Aktuálne informácie
Informácie pre zákonných zástupcov detí 4. triedy.
Vaše dieťa bolo dňa 06.10.2021 v kontakte s osobou, ktorá bola následne pozitívne testovaná na COVID-19.
Na zabránenie vzniku a šíreniu ochorení COVID-19 vyvolaných novým koronavírusom musí každá osoba, ktorá bola v kontakte s pozitívnou osobou dodržiavať karanténne opatrenia.
Karanténa sa končí :
a) v prípade, ak sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia a výsledok RT-PCR testu vykonaného najskôr v 5. deň od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie je negatívny, uplynutím doby 7 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,
b) ak u osoby v karanténe nebol vykonaný test a počas doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, uplynutím doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,
c) v prípade, ak sa u osoby v karanténe vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, momentom, kedy posúdi osobu v karanténe jej všeobecný lekár, ako spôsobilú ukončiť karanténu.
Karanténne opatrenia sa nevzťahujú na ostatné osoby žijúce v spoločnej domácnosti.
Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa môže požiadať o vyšetrenie na stránke - portáli korona.gov.sk
Registrovať žiakov na PCR test musia rodičia. Registrovať sa možno ihneď, test bude najskôr na 5. deň od posledného kontaktu. Pri zadávaní kontaktu s pozitívnou osobou nie je potrebné uviesť meno ale treba do príslušnej kolónky napísať hocijaké slovo napr. „meno“, „priezvisko“ alebo „spolužiak“ ..... Bližšie popísať v poznámke. Dôležité je správne zadať dátum posledného kontaktu (06.10.2021). Testy pre tých, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou sú bezplatné!
Zároveň telefonicky oznámte lekárovi pre deti a dorast Vášho dieťaťa kontakt s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID – 19.
Ďakujeme za porozumenie a spoluprácu!
MŠ IV. Motýliky: Farebná jeseň - farby
Papier je bielučký, farebné sú farbičky. Žltou kreslím slniečko, červenou zas jabĺčko, zelená je trávička, modrá kvapka z nebíčka. V tomto týždni od 27.9. do 1.10.2021 sa deti oboznamovali s témou farebná jeseň - farby. September je mesiac, kedy sa už aj vetrík hlási o slovo, a začína viac pofukovať a šarkany majú vietor radi. Tak sme sa rozhodli, že si takých šarkanov spolu vyrobíme. Deti sa tomu potešili, už sa nevedeli dočkať, kedy budú mať hotového toho svojho šarkana. V našej druhej aktviite sme sa zahrali na malých vedcov, a v triede sme si spravili jeden čarovný pokus s farbami. Sledovali sme s napätím, ako sa jednotlivé farby medzi sebou navzájom miešali a vytvárali iné farebné odtiene.
5
MŠ II. VČIELKY: Farebná jeseň
"Je tu jeseň, prší, fúka,
zmoknutý je dom i lúka.
Len si prš ty jeden dáždik,
ja nezmoknem, ja mám dáždnik."
Táto báseň nás sprevádzala celým týždňom. Počas pobytu vonku sme pozorovali prírodu a počasie, porozprávali sme sa, aké zmeny vidíme. Zahrali sme sa hru "Na vietor". Z rôznych obrázkov sme vyberali tie, ktoré sú typické pre ročné obdobie "Jeseň". Počítali sme plody jesene a vtáčiky. Triedili sme vtáčiky a jabĺčka podľa farieb, ukladali jabĺčka podľa postupnosti. Experimentovali sme s farbami, "miešali" ich prstami a tak vytvárali farebné listy. Na interaktívnej tabuli sme riešili úlohy - hľadanie tieňov, vyfarbovanie dáždnikov a priraďovanie typických znakov k ročnému obdobiu.
11