Krásy, zvyky a tradície viažúce sa k Slovensku nás sprevádzali celý prvý marcový týždeň. Zaspievali a zatancovali sme si na ľudovú pieseň "Čižíček, čižíček". Z kociek lega dupla sme stavali hradné veže Bratislavského hradu a veľmi nás bavilo vytváranie vlastných námetov na krčahy s "modranskou keramikou". Pozreli sme si prezentáciu o Slovensku a krčením papiera zhotovili "bryndzové halušky". Nezabudli sme ani na Medzinárodný deň žien a pre naše mamičky alebo babičky pripravili kyticu tulipánov. Tiež sme medzi sebou privítali troch nových kamarátov Lujzičku, Martinka a Filipka a veríme, že sa im medzi nami bude páčiť ☺️.
MŠ I.: Sovičky: Slovensko - moja vlasť
- 47
MŠ IV.: Motýliky: Poznaj svoju vlasť.
Poznatky a vedomosti o našej vlasti deti získali a rozšírili si pomocou rozprávania s využitím výstižných obrázkov, ako aj prezentácie o našej vlasti Slovensku. Spoznali vlajku SR, ktorú si skúsili zložiť z lega a aj nakresliť. Spoločne si deti zhotovili, nakreslili mapu Slovenska, nížiny, pohoria, rieku Dunaj. Zo stavebníc postavili Bratislavský hrad. Na známe slovenské ľudové piesne si deti zatancovali a zhotovenými snežienkami privítali jar aj na Slovensku.
32
MŠ V.: Včielky: Mám básničku na jazýčku
V rámci mesiaca marec, ktorý je mesiacom knihy sme si so včielkami zopakovali, čo všetko už o knihách vieme, no dozvedeli sme sa aj veľa nového. Vypracovali sme pracovný list od malého stromčeka až po výrobky z papiera, pozreli si prezentáciu o kníhkupectvách a knižniciach, hádali rozprávkové hádanky. Naučili sme sa novú báseň Snežienka, vyskúšali poskladať origam i- snežienky, ktoré sme dotvorili s temperovými farbami a zeleným papierom. Hľadali sme rýmy, vystrihovali, lepili knihy a podľa obsahu ich priraďovali ľuďom s rôznymi povolaniami a záľubami. Vytvorili sme vlastnú miniknižku, pričom sme si zopakovali pojmy autor, spisovateľ, illustrátor. Naučili sme sa novú pohybovú hru Prileteli vtáčky, precvičili hod loptou na cieľ. Niektorí z nás už majú za sebou prvú naozajstnú skúšku - depistáž, ostatným držíme palce o týždeň.
24
MŠ III.: Lienky: Tajomstvá prírody
Príroda má svoje tajomstvá, ktoré nám predvádza po celý rok. V triede Lienok sme si zopár povedali. S deťmi sme si triedili obrázky ročných období, čo je pre dané obdobie typické a zamerali sme sa najmä na zimu, aj keď to tak vonku nevyzeralo. Prečítali sme si rozprávku o Ježibabe štvorecbrade, pri ktorej sme si povedali o geometrických tvaroch, jednu Ježibabu sme si aj nakreslili tušom a dozdobili tvarmi. Prírodné materiály sme využili na zostavenie kruhu, štvorca a šišiek.
49
MŠ V.: Včielky: Tajomstvá prírody
Príroda je umelkyňa, každý z nás vie. Počas roka sa príroda neustále mení. Aj naše Včielky vnímajú zmeny v prírode a vedia určiť, čo sa deje v ich okolí počas jednotlivých ročných obdobiach. Priraďovali predmety k ročným obdobiam a určovali, aký majú tvar. Tak mohli vnímať, že geometrické tvary nájdeme všade okolo nás. Preto sme si aj zacvičili geometrickú rozcvičku, zo skladačiek vytvorili postavy, z geometrických tvarov lepili a zdobili svojho panáčika a s včielkou Bee-bot hľadali tvary a farby v predmetoch. Týždeň sme zavŕšili hodinou telesnej výchovy v ZŠ Komenského, kde sme sa ocitli v "čarovnom lese" a zdolali sme všetky nástrahy.
101
MS IV.: Motýliky: Mám básničku na jazýčku
Marec je mesiac knihy. Aj v našej triede sme si hovorili, aké knihy majú deti obľúbené a mohli si aj kto chcel do MŠ svoju obľúbenú knihu doniesť a porozprávať nám o nej. Aj ja som doniesla deťom moju obľúbenú knihu z detstva Môj Macik , pričom som porozprávala o čom táto kniha je. Formou prezentácie sme si povedali, ako kniha vzniká a kde sa dajú knihy požičiavať. Formou obrázkov som im prečítala veršovanú rozprávku O kozliatkach. Tento týždeň našu MŠ navštívil aj divadelník s rozprávkou kráľ Drozdia Brada. Divadielko sa deťom veľmi páčilo. Deti si tento týždeň precvičili aj básne na súťaž. Grafomotoriku sme si precvičovali v pracovných zošitoch. Na konci týždňa deti navštívili ZŠ Komenského, kde pracovali s PC a precvičovali predčitateľskú gramotnosť a pracovali s kresliacim programom.
25
MŠ I.: Sovičky: Mám básničku na jazýčku
Ešte pred pár týždňami bola zem jednotvárna a holá. Ale teraz? Len sa deti dobre prizrite! Celá je pokrytá kvetmi, ktoré sa na stonkách vzpriamujú. Je to biela snežienka, prvá jarná kvetinka. Básňou „Snežienka“, ktorú si deti ľahko zapamätali sme si pripomenuli a opísali rastlinku jari. Na základe zážitkov a pozorovania z vychádzky. Deti mali možnosť snežienku nalepovať na papierové taniere, kresliť, vyfarbovať a opakovane skúšať ďalšie možnosti výtvarných a pracovných materiálov. Počas pobytu vonku sme u detí podporovali hravé zaobchádzanie z nazbieraných materiálov (konáriky, šišky, kamienky, listy...). Motivovali sme ich k rôznemu zoskupeniu, kladeniu vedľa seba alebo ukladaniu do rôznych obrazcov a vzorov. U detí sme navodzovali primerane dlhé sústredenie sa na stavanie stavieb z lega (komíny, garáže, autá, veže, domčeky, trávnik so zvieratkami atď.). Na záver si deti za pomoci pani učiteľky zhodnotili svoje výtvory, za ktoré boli pochválené, čím ich podporujeme k detským priateľstvám.
51
MŠ II.Slniečkovo: Mám básničku na jazýčku
Slniečka sa venovali téme- mám básničku na jazýčku. Učili sme sa veršovanú rozprávku: Janko-Španko. Podľa obrázkov sme na tubuli hovorili riekankové verše. Vytlieskavali sme ľahké slová, ktoré sú dlhšie, podla obrázkov priraďovali verše. Začínajúcim mesiacom marec sme si pripomenuli aj mesiac knihy. Zopakovali si ako zaobchádzame s knihou, ako listujeme, ako ju odkladáme do poličky. Prezreli sme veľa pekných detských kníh, všímali si ilustrácie a čítali krátke úryvky. Zahrali sme sa na hudobníkov a hrali hudobné hádanky. Zopakovali si názvy hudobných nástrojov na IT i na koberci, kde sme veselo hrali, podľa zvuku pomenovávali: trubka- harmonika-gitara-bubon. Naučili sme sa novú pieseň: Našiel som pri podstienku prvú jarnú snežienku. Navštívili sme divadlo Babadlo, pozreli predstavenie: Kráľ drozdia brada. Veľmi sa nám páčili bábky, tiež sme sa na chvíľu stali bábkohercami. V závere týždňa sme pomáhali p. učiteľkám s jarnou výzdobou triedy.
46
Divadlo Babadlo
Divadlo Babadlo sa usiluje priblížiť deťom pôvodnú slovenskú tvorbu. Prostredníctvom hry a divadla rozvíja cit pre umenie. A tak to bolo aj v našej materskej škole v utorok 27.2.2024. Predstavenie "Kráľ drozdia brada" deti pozorne sledovali, zaspievali si a aj sa zapojili do deja, či sa na chvíľu stali hercami. Bolo nám veruže veselo aj spevavo.
23
MŠ I.: Sovičky: Rozprávkový karneval
Fašiangy znamenajú čas veselia s hojnosťou jedál, tanečných zábav, osláv ale i svadieb. V tomto fašiangovom čase sa i v našej materskej škole konal Rozprávkový karneval. V utorok si deti priniesli svoje masky, čím bol spestrený ich pravidelný denný režim. Spoločne v triedach si deti obliekli svoje masky, v ktorých sa predviedli a odfotografovali. V triede ich čakala veselá zábava, pohostenie a odmena (diplom a balón). Prežitú oslavu vyjadrili na základe citového prežívania kreslením, maľovaním a rozhovorom, aké masky sa im páčili. Rozvíjali si tým kamarátske vzťahy k druhým deťom a prehlbovali si najjednoduchšie pravidlá správania sa detí v kolektíve.
64
MŠ IV.: Motýliky: Rozprávkový karneval
Fašiangový čas prináša zábavu, radosť a veselosť. Detský karneval v tomto čase je milou tradíciou. Aj v našej MŠ sa konal 13.2. karneval. Aby sa deti na karnevale cítili príjemné, tak sme im vyzdobili triedu balónikmi a šašom. Počas karnevalu sme nezabudli ani na malé občerstvenie. Atmosféra bola výborná. Deti sa počas karnevalu fotili, zvŕtali sa v tanci a súťažili. Všetky masky boli nádherné. Počas týždňa sme si ešte zopakovali, čo vieme o Fašiangoch, pracovali sme s geometrickými tvarmi, hádali karnevalové hádanky a vypracovávali úlohy v pracovných zošitoch.
41
MŠ III.: Lienky: Rozprávkový karneval
Mali sme my v triede bál, rozprávkový karneval. Okrem tanca a spievania sme si užili i zábavné hry. S deťmi sme si prečítali básničku o karnevale, rozlišovali sme rôzne masky za aké sa môžeme prezliecť a aké už videli napríklad na fašiangových sprievodoch. Počítali sme škrabošky, určovali počty a zopár si ich aj vyrobili. Šašo sa nám postaral o zábavu pri určovaní geometrických tvarov. Na interaktívnej tabuli sme hľadali, kto sa skrýva za maskou, tieňom a podobne. Týždeň sa niesol v duchu smiechu a radosti, naplno sme si ho užili.
89
MŠ II.: Slniečkovo: Rozprávkový karneval
Aj v Slniečkove sa ozývala detská hudba a štastný smiech detí počas celého týždňa. Najprv sme všetci usilovne pracovali, vyzdobovali triedu, fúkali balóny, vešali masky, šaškov. Potom sme pomenovávali zvieratká masiek na tabuli, rozprávali sa, čím budeme na oslave. Konečne v utorok nastal deň dlhoočakávaného karnevalu. Ráno sme si zacvičili a spoločne pripravili párty stôl s občerstvením. Obliekli sme masky a zábava začala za sprievodu hudby Uja Ľuba: jeho piesní Karneval. Privítali sme aj veľkého- krásneho- rozprávkového jednorožca. Deti sa v maskách vyšantili, riadne zabavili, zatancovali, zaspievali a zahrali sa. Chvíľami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovej ríši, kde prišiel jednorožec, motýľ, papagáj, Elza, požiarnik, kráľ. Nielen tanec, smiech, ale aj hry vyčarili na detských tváričkách spojkojnosť a radosť. Potom sme spoločne zasadli za pripravený párty stôl občertvili sa a pokračovali v zábave. Bolo veselo, bolo fajn, bolo naozaj úžasne. Nádherný dník v našej Mš.
57
MŠ V.: Včielky: Rozprávkový karneval
„Je tu, je tu karneval...“
Usilovné včielky prežili karnevalový týždeň v znamení Šaša, ktorý ich prostredníctvom zaujímavej prezentácie a rôznych edukačných aktivít oboznámil so všetkými zvyklosťami a tradíciami. Jednou z najznámejších fašiangových zábav je karneval, prezliekanie sa do rôznych zábavných masiek, čo prezentovali s radosťou a veľkým záujmom i naše včielky hneď v úvode týždňa. Zatancovali a zabavili sa tak, ako sa na tento čas patrí. Aj pani kuchárky sa zapojili a nachystali deťom výborné lekvárové šišky. Veď fašiangy sú obdobím veselej zábavy, radosti, veselosti a hojnosti, ktoré sme si aj my dopriali pred príchodom popolcovej stredy.
58
Výtvarný ateliér
Dňa 14.2.2024 sa Oskar Dúbravka z triedy Včielok a Jasmína Hanková z triedy Motýlikov zúčastnili druhého ročníka Výtvarného ateliéru. Táto zaujímavá a inšpiratívna akcia sa konala v MŠ Radlinského pod vedením pani učiteľky Janky Števekovej. Deti si vypočuli krátku rozprávku O zlatej rybke, ktorú potom spoločne podľa inštrukcií namaľovali. Používali pritom rôzne maliarske nástroje: štetce, špachtľu, hubku a maľovali aj prstami. Ich hotové obrazy sú umeleckými dielami, ktorými si môžu vyzdobiť svoju detskú izbičku. Na záver boli deti odmenené diplomom a sladkou odmenou. Akcia sa im veľmi vydarila a my sa tešíme, že z detí rastú šikovní umelci.
8
Fašiangový karneval
„ČO JE TU DNES VEĽKÝ BÁL?
A ČI DÁKY KARNEVAL?
SPRIEVOD MASIEK KRÚŽI V KRUHU,
JEDNA MASKA STRIEDA DRUHÚ.“
Toto je len krátky úryvok textu kedysi známej pesničky zo Zlatej brány. Takto presne to vyzeralo aj na karnevale v našej materskej škole. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde prišiel pirát aj veľký kráľ, princezná, lienka aj víla, či hasič aj striga milá. To sa však len škôlka premenila na jednu úžasnú karnevalovú párty. Nielen tanec, smiech, ale aj hry vyčarili na tváričkách detí úsmev. Bolo veselo, bolo fajn. Vysmiatí, vytancovaní, unavení, ale nič to... O rok sa tešíme znova, že sa aspoň na chvíľu prenesieme do sveta rozprávok, tanca a zábavy!
51
MŠ III.: Lienky: Fašiangy
S našimi lienkami sme sa rozprávali o fašiangových zvykoch. Pozreli sme si prezentáciu a riešili sme rôzne úlohy na interaktívnej tabuli. Oboznámili sme sa s hudobnými nástrojmi, vyskúšali sme si ich a spoločne sme si zahrali na paličkách a zaspievali pesničky. Keďže k fašiangom patrí aj tanec, tak sme si aj zatancovali spolu so šaškom. Väčšina našich lienok už farbičky pozná, preto nebolo pre ne ťažké správne zoradiť a prilepiť farebné dieliky xylofónu podľa predlohy. Tento týždeň bol veselý plný spevu a tanca. Už sa tešíme na budúci týždeň na karneval.
32
MŠ I.: Sovičky: Fašiangy
Najveselšie obdobie počas roka - fašiangy - zavítali aj k nám. Symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia sme si užili dosýta. Zahrali sme sa na fašiangový sprievod aj kapelu, vyrobili sladké šišky aj jaternice. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli prezentáciu o tom, ako to na fašiangy bývalo kedysi. Prerozprávali si rozprávku o Neposednom pampúšiku a naučili sa hrať pexeso. Toto veselé obdobie vyvrcholí budúci týždeň karnevalom, na ktorý si už poctivo pripravujeme masky.
40
MŠ V.: Včielky: Fašiangy
Fašiangový týždeň bol plný veselých aktivít. Najskôr sme si pripomenuli tradície, ktoré sa dodržiavali v minulosti, ale aj tie, ktoré pretrvali dodnes. Hádali sme fašiangové hádanky, riešili sudoku, spočítali klobúky, precvičili grafomotoriku pri zdobení klaunov, vyrobili panáčikov a zvieratká z lega. Naučili sme sa nové básne o šašovi, zaspievali Fašiangy, Turíce a deti samostatne podľa obrázkov prerozprávali rozprávku Pampúšik. Napísali sme diktát pre predškolákov z geometrických tvarov a trošku sa potrápili pri výrobe klaunov z roliek toaletného papiera. Myslíme si ale, že sa nám veľmi podarili. Čo poviete?
29
MŠ IV.: Motýliky: Fašiangy
Fašiangové časy sme si spolu s deťmi priblížili rozhovorom o fašiangoch, ich zvykoch a tradíciách. Deti si zhotovili škrabošky, potom si spoločne zatancovali. Pri maĺovaní veselého šaša sme využili veĺa pestrých farieb. Geometrické tvary ktoré stratil šašo z nohavíc sme pomenovali, nakreslili si ich v pracovných zošitoch. Nezabudli sme ani spievať pieseň Fašiangy Turíce Veĺká noc príde...
30