Zelenina patrí k základom zdravej výživy. Včielky ju rozpoznávali, pomenovali a triedili podľa farby. Vytvorili obrázok zeleniny odtláčaním temperovej farby a vyfarbovaním suchou temperou. V pracovnom liste odlišovali zeleninu od ovocia, priraďovali správny počet zeleniny podľa hodenej kocky a zopakovali si pieseň Šošovička, hrášok, fazuľa. Vypočuli si rozprávku O zajkovi, ktorý ochorel a snažili sa odpovedať na otázky. V stredu v rámci Svetového dňa zdravej výživy vytvorili pojmovú mapu a pyramídu zdravej výživy. Hrali sa pohybovú hru Kohútik, kde si precvičili podliezanie prekážok.
MŠ II.: Včielky: Zelenina na poli a v záhrade
- 43
MŠ I.: Sovičky: Zelenina na poli a v záhrade
Zelenina by mala tvoriť jednu z najdôležitejších zložiek nášho jedálnička. V každom jednom druhu sú ukryté okrem jedinečnej chuti a vône aj cenné látky, bez ktorých by náš organizmus nevedel dobre fungovať. Ukázali sme si preto viaceré druhy, snažili sa triediť zeleninu a ovocie, zaspievali si o hrášku a šošovičke. Vypočuli si rozprávku O zázračnej tekvici a aj si ju maľovaním zhotovili. Svetový deň výživy sme si pripomenuli triedením zdravých a nezdravých potravín. Zoznámili sa s geometrickými telesami guľou a kockou a na Medzinárodný deň stromov sme zisťovali rozdiely medzi ihličnatými a listnatými stromami.
42
MŠ III.: LIENKY: Zbierame úrodu- náradie
S príchodom jesene sa záhrada postupne pripravuje na zimu a pre niektorých je to obdobie intenzívnych prác. Deti sa oboznámili aké náradie nám poslúži pri činnosti na záhrade. Precvičovali si slabikovanie, skúšali sme určiť začiatočné písmenko v slove. Pri činnosti s pracovným listom deti kreslili rovné a krivé čiary. Na základe pokynov umiestňovali makety náradia na magnetickú tabuľu (prvá hadica, druhý furik, tretie rukavie). Podľa obrázkov na IT opisovali činnosti vlastnými slovami. Deti si vypočuli príbeh o troch prasiatkach a vyrobili si masky na tvár. Vo štvrtok sa u nás konala tekvičková slávnosť, ktorú sme si všetci užili.
37
MŠ II.: Včielky: Ovocie - babkina komora
Príbeh o ježkovi Dežkovi nás sprevádzal celým týždňom. Pomohli sme ježkovi pozbierať, pomenovať, spočítať a farebne roztriediť ovocie. Pozbierali sme všetky jabĺčka. Odpovedali sme na otázky týkajúce sa príbehu a snažili sa správne formulovať jednoduché vety. Odtláčaním prstov sme vytvorili jabĺčka a hrušky. Prostredníctvom obrázkov a videí sme poznávali a rozlišovali jednotlivé druhy ovocia. Pamäť sme potrénovali nielen piesňou, ale i básničkou "O hruške". Jemnú motoriku sme precvičili prácou s plastelínou a trénovali sme aj vyfarbovanie omaľovaniek a tiež ovocia v pracovnom zošite.
71
MŠ I.: Sovičiky: Ovocie - babkina komora
Deti sa oboznámili s ovocím a zeleninou, rozpoznávali rôzne druhy ovocia/ zeleniny podľa farby, tvaru, veľkosti, vône a chuti. Vypočuli si rozprávku od Sutejeva „Jabĺčko“. Porovnávali veľké a malé ovocie a na základe ukážky nalepovali kúsky farebného papiera na predkreslené jablko a hrušku. Pri tanci a rytmickom sprievode „Bolo raz jabĺčko krásne“ imitovali tanečné kroky. Podľa inštrukcii učiteľky modelovali „Košík plný ovocia“. Na školskom dvore deti zbierali zelené, žlté a farebné listy zo stromov, kde pomenovali základné farby listov. Hrali sa pohybovú hru „Na ježka“. S veľkou odvahou preliezali a zdolávali prekážky na lezeckej stene. Najväčším zážitkom tohto týždňa pre naše Sovičky bol Tekvičkový sprievod. Deti si mohli zasúťažiť a pomaškrtiť na ochutnávkach vo forme koláčikov a plodov jesene.
40
MŠ IV.: Motýliky: Ovocie - Babkina komora
Ovocie tvorí dôležitú súčasť nášho života, pretože je bohatým zdrojom vitamínov a živín, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie. Spoznávanie ovocia sme začali príbehom O jabĺčku, ktorý sme analyzovali prostredníctvom obrázkov. Deti sa aktívne zapájali do diskusie o postavách a hlavnej myšlienke príbehu, ktorá sa sústredila na hodnoty priateľstva. Aby sme ešte viac podporili kreativitu detí, používali sme jabĺčka na výtvarné aktivity – deti ich odtláčali na výkresy pomocou temperových farieb, tým sme vytvárali "kompóty", ktoré sme dozdobovali lepením krepového papiera, čo deti veľmi bavilo. V priebehu týždňa sme sa venovali aj vzdelávacím aktivitám. Precvičovali sme si porovnávanie čísel, priraďovanie a sčítavanie. Deti určovali počet slabík v slovách, identifikovali začiatočné hlásky a prepisovali tlačené písmená. Okrem týchto aktivít sme sa zúčastnili aj dvoch veľkých podujatí – "Dopravné hry" na ZŠ Partizánská a "Tekvičkovej slávnosti" v našej MŠ. Deti si tieto akcie veľmi užili a boli nadšené zo všetkých zážitkov, ktoré týždeň priniesol. Celý týždeň bol plný tvorivosti, učenia a zábavy.
38
Tekvičková slávnosť
Zas je tu jeseň, hrá sa s farbami, zaspieva pieseň suchými listami. Tekvičková slávnosť nastala, všetky deti prizvala. Čaro jesene vedia najviac oceniť deti, ktorým prináša radosť z poznávania jesenných plodov, rozvíja tvorivé myslenie a prispieva ku kladnému vzťahu k životnému prostrediu. Vo štvrtok 10.10.2024 bol pre deti výnimočným dňom, dňom “Tekvičkovej slávnosti”, na ktorú sa veľmi tešili a vopred pripravovali so svojimi rodičmi. Z jesenných plodov, tekvičiek vytvorili nádherné diela, ktorými ožil celý školský dvor. Deti sa predstavili krátkym programom, spievali jesenné piesne, tancovali, recitovali básne. Po programe sa deti pustili do súťaženia, kde si precvičili svoje pohybové zručnosti. Jesenný podvečer pokračoval tradičnou ochutnávkou nátierok, koláčikov či ovocia, ktoré pre nás pripravili naše šikovné pani kuchárky. Sprievod okolo škôlky nám spríjemnil hrou na harmoniku Alexej Hollý. Ďakujeme všetkým zúčastneným, že prispeli svojou účasťou a jesennými výtvormi. Odchádzali sme domov s prianím, aby sme sa o rok pri podobnej príležitosti opäť stretli.
46
Dopravný deň na ZŠ Partizánska
Dňa 8.10.2024 sa naši predškoláci presunuli autobusom na základnú školu Partizánska na akciu: Dopravné hry. Deti si vyskúšali svoje zručnosti na dopravnom ihrisku, kde jazdili na kolobežkách a bicykloch. Zdolali prekážkovú dráhu, púšťali lietadielka, zalietali si ako lietadlá a zasúťažili si v slalome s fúrikmi. Lepili semafor podľa vzoru, získali poznatky o dopravných prostriedkoch, značkách, dopravných predpisoch a situáciách. Ďakujeme za pozvanie ZŠ Partizánska.
43
Tekvičková slávnosť
MŠ IV.: Motýliky: Farebná jeseň
Jeseň už prelietla po chotári, stromy obliekla do pestrých šiat, ukázala nám svoju tvár v podobe posledných teplých lúčov babieho leta, ale predstavila sa nám i v podobe chladných rán s kvapkami dažďa. Počas týždňa sme s našimi Motýlikmi rozlišovali ročné obdobia, opisovali charakteristické znaky jesene, podľa obrázkov sme vytvárali jednoduché súvetia, na IT tabuli sme si pozreli prezentáciu a triedili obrázky podľa postupnosti. Slabikovali sme slová spojené s jeseňou a snažili sme sa ich prepísať v pracovnom liste paličkovým písmom. Ukladali sme gaštany podľa určených vzorov, priraďovali sme čísla k lístiu a tekviciam. Na výtvarnej výchove sme si namaľovali ježkov, na ktorých sme lepili listy a otláčali farby špongiou.
35
MŠ I.: Sovičky: Farebná jeseň
Aj naše Sovičky privítali jeseň. Povedali a ukázali sme si hlavné znaky tohto ročného obdobia, zoznámili sa so základnými a zmiešanými farbami, pomocou vatových tyčiniek si zhotovili vlastné jesenné stromčeky. Zacvičili sme si na riekanku o stromoch a padajúcom lístí, vypočuli rozprávku O Gaštankovi, ktorý nemal kožúšok. Veľmi sa nám páčilo pozorovať ako sa z cukríkov pomocou vody stane krásna farebná dúha.
39
MŠ II.: VČIELKY: Farebná jeseň - farby
Jeseň pani bohatá, farbí listy do zlata. Prečo na jeseň menia farby listy a padajú na zem? S prichádzajúcou jeseňou sa to Včielky dozvedeli spolu s ďaľšími jesennými tajomstvami. Skladali listové puzzle, pokračovali vo vytvorenom rade postupnosti, naučili sa pieseň Šošovička, hrášok, fazuľka. Roztriedili predmety podľa farby do farebných vedierok, vyrobili si farebné guľôčky z krepového papiera a vytvorili krásne listy. Experimentovali s farebnou ryžou, ktorú lepili na stromy a cvičili ako slimáčikovia a chrobáčikovia.
46
MŠ III.: LIENKY: Farebná jeseň - farby
Máme tu ďalšie ročné obdobie - jeseň. Jeseň je čarovné ročné obdobie. Príroda sa mení, stromy menia farbu svojich listov, a tak isto sa mení aj počasie. Deti tvorili obrázky pomocou listov, farieb a štetca. Nafarbené listy odtláčali na výkres. Zaspievali sme si pesničku o Jeseni. Zahrali sme si ruletu na IKT, kde sme si povedali pre aké ročné obdobie je daný obrázok počasia obvyklý. Grafomotoriku si deti precvičili v pracovných listoch, kde dokresľovali rovnú a krivú čiaru. V predlohách s maketami dopĺňali obrázky podľa určenej postupnosti. Hľadali tiene jesenných obrázkov, spájali muchotrávky, počítali listy.
52
MŠ IV.: Motýliky: Ja a moji kamaráti
Tento týždeň sme sa venovali téme "Ja a moji kamaráti." Kamarátstvo s ľuďmi ma v živote človeka dôležitú úlohu, lebo mať dobrého kamaráta je v dnešnej dobe vzácnosť. Rozprávali sme sa o tom, aké vlastnosti má mať dobrý kamarát. Modelovali sme kamarátov. Precvičovali kresbu ľudskej postavy. Použili sme techniku frotáž na odtláčanie listov. Precvičovali sme geometrické tvary v zošitoch. Zahrali sme si pohybové hry napr. My sme sestry veselé. Prečítali sme si príbeh o sile kamarátstva O repe. Robili sme grafomotorické cvičenia v zošitoch. Prostredníctvom IT sme si precvičovali pamäť formou hry Pexeso. Téma týždeň sa deťom veľmi páčila.
32
MŠ II.: Včielky: Predmety dennej potreby
V rámci témy predmety dennej potreby sme sa s deťmi rozprávali o dôležitosti hygieny, ako sa o seba starať, aby sme boli zdraví. Deti vyhľadávali a pomenovávali jednotlivé predmety, ktoré denne používajú. Podľa pokynov umiestňovali predmety na interaktívnej tabuli. Nezabudli sme ani na činnosti, ktoré súvisia s kultúrou stolovania a udržiavaním čistoty pri stolovaní. Vymaľovali si vlastné prestieranie a v umyvárni si zaspievali pieseň "O umývaní rúk". Vkladali jednotlivé predmety do domčeka a obrázky podľa miestností, do ktorých patria.
60
MŠ I.: Sovičky: Predmety dennej potreby
Uplynulé týždne sme sa v našej triede Sovičiek venovali témam U nás doma a predmetom dennej potreby. Hrali sme sa rôzne pohybové hry, učili sme sa nové piesne, básne (Ruky, ručičky; Spadla hruška; Hojda-hojda-hojda...). V skupinovom dialógu sme rozoberali kto tvorí rodinu: ako sa volá moja mama, otec... Na pobyte vonku sme pozorovali okolie našej MŠ. Po celý ten čas nám bolo spolu krásne a veselo.
45
MŠ III.: LIENKY: Predmety dennej potreby
Ráno vstanem čo hneď použijem? Deti počas témy predmety dennej potreby pomáhali našej kamarátke Zuzke začať deň správne. Aké predmety používajú deti doma a v škôlke denne, opisovali slovne aj s maketami. S deťmi sme sa rozprávali o dôležitosti hygieny a staraní sa o seba pre svoje zdravie. Pri pomenovávaní základných vlastností predmetov sme si vytriedili smeti. Zaspievali sme si pesničku Hej rup do toho od Smejka a Tanculienky, zarecitovali básničku o Gaštankovi. Jedného Gaštanka sme si vyrobili aj my z predmetu, ktorý využívame denne - z taniera.
55
MŠ III.: Lienky: Kto sa o nás stará v materskej škole
Kto všetko sa stará o to, aby sa deti cítili dobre v našej materskej škole? To už naše lienky vedia. Vymenovali sme si všetkých zamestnancov, navštívili sme ich pracoviská a porozprávali sme sa s nimi. Pomenovali sme postavy na obrázkoch, vypočuli a zreprodukovali sme si príbeh z knižky Hurá do škôlky. Akrylovými farbami sme vymaľovali obrázky, vypracovali pracovný list a potriedili sme a spočítali skladačky. Spolu sme si zatancovali a zaspievali a naučili sa básničku o Gaštankovi.
16
MŠ IV.: Motýliky: Predmety dennej potreby
V rámci témy predmety dennej potreby sme sa rozprávali o dôležitosti hygieny, ako sa o seba starať, aby sme boli zdraví. Podľa hmatu sme hádali predmety, ktoré denne využívame a pomenovali ich. Na tabuli sme hľadali skryté písmenká, súťažili sme v družstvách, vyfarbovali, vystrihovali a lepili obrázok podľa inštrukcií. Vypracovali sme pracovný list a nezabudli sme ani na činnosti, ktoré súvisia s kultúrou stolovania, používaním príboru a udržiavaním čistoty pri stolovaní.
34
MŠ I.: Vitajte sovičky
Aj v tomto školskom roku medzi nás pribudli naše najmenšie sovičky. Pomaly si zvykáme na režim dňa v škôlke a objavujeme nové kamarátstva. Za 3 týždne strávené spolu sme sa okrem iného zahrali rôzne pohybové hry, zaspievali si pesničky a zoznámili sa s novými hračkami. Vymenúvali a počítali sme členov rodiny, zisťovali aké zvieratká bývajú v domčeku a zahrali sa na ježkov. Naučili sa chodiť vo vláčiku a väčšine sa už podarí aj obuť si papučky. Veríme, že za pár týždňov už z nás budú veľkí škôlkari a budeme sa tešiť na čas strávený spoločne.
64