Deti z triedy "Sovičky" napodobňovali jednoduché činnosti pri hre v kuchynskom kútiku, kde pripravovali zdravé raňajky, rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny za pomoci učiteľky a starali sa o bábiky. Napodobňovali rodinu a život v nej. Samostatne manipulovali so stavebnicami, stavali stavby, zostavovali rozličné predmety, námetové stavby, stavby do výšky a do dĺžky. Kreslili na tabuľky svoje mamičky i babičky. Na školskom dvore si deti prezerali interiér v ZÁCHRANKE, kde sa dozvedeli o prvej a rýchlej pomoci pacientom pri úraze, dopravnej nehode a podobne. Deti obdržali potvrdenie o účasti Záchranár v škole. Pripravovali sme malý darček pre mamičku. Deti si samostatne zdobili pozdrav otláčaním kvietku na výkres. Z lega skladali "Srdiečko pre mamičku". Spievali sme jednoduché detské piesne a spájali ich s individuálnym pohybovým prejavom "Kreslím, kreslím postavičku"; "Moja mamka"; "Šetrím si korunky".
Novinky
MŠ I.: Sovičky: Úsmev mojej mamy
- 48
MŠ V.: Včielky: Úsmev mojej mamy
S našimi včielkami sme sa uplynulý týždeň rozprávali o rodine. Poznávali štruktúru rodiny, rozlišovali jednotlivých členov a orientovali sa aj v širších príbuzenských vzťahoch v rodine. Vyrábali prekvapenie pre mamičku a odpovedali na otázky z dotazníka o mamičke. Kreslili náhrdelník pre svoje mamy, pri ktorom si precvičovali pozornosť pri postupnosti farieb. V námetových hrách na rodinu napodobňovali činnosti, ktoré sú zaužívané u nich doma v roli mamy, otca, babky, dedka. Prekvapením pre naše včielky bola návšteva p. Markovej, ktorá im predviedla názornú ukážku starostlivosti a batoľa, malú Alžbetku. O zážitky nebola núdza. Včielky sa zúčastnili aj na prednáške "Záchranár v škole" a v piatok si zacvičili spolu s prvákmi v ZŠ Komenského. Počas celého týždňa recitovali, spievali a tancovali aby v nadchádzajúcom týždni potešili svoje mamičky.
57
MŠ II.Slniečkovo: Ľudské činnosti
Deti v Slniečkove spoznávali rozmanité ľudské činnosti, vysvetlili sme si význam práce. Hovorili sme kto čo robí a aké nástroje, náradie či pomôcky pri svojej práci potrebujeme. Zahrali sa hru: Na záhradníka a na remeselníkov. Formou hádaniek sme určovali remeslá a ľudské činnosti. Zahrali sme sa na kuchárov, lekárov, stavbárov, vojakov, šoférov a upratovačku. Znázornením pohybu práce sme hádali aj iné remeslá. Na IT sme priraďovali postavy remeselníkov a aké auto k nim patrí. K postave sme priraďovali aj predmet, ktorý je charakteristický pri danej práci. Zahrali sme sa s kartičkami pexeso na IT. Vyfarbili si pracovný list v pracovnom zošite. Zaspievali sme pieseň za doprovodu detskej rytmiky: Kto chce domček budovať.
28
Záchranári
Našu materskú školu dnes navštívili záchranári zo záchrannej zdravotnej služby Emergency z Trenčína.
Cieľom ich návštevy bolo oboznámiť deti s prácou záchranárov a priblížiť im základy prvej pomoci. Ich znalosť zohráva totiž dôležitú úlohu pri záchrane ľudského života v rôznych situáciách. Prakticky si vyskúšali obväzovanie a masáž srdca. Najväčším zážitkom pre všetky deti bola však prehliadka sanitky. Aj takouto formou môžeme spoločne deťom vštepiť elementárne základy zodpovedného prístupu k životu a zdraviu.
ĎAKUJEME!
12
MŠ II.: Slniečkovo: Čo nám lúka núka
Príroda sa už zobudila naplno. Môžeme to počuť aj vidieť na lúkach, poliach aj v záhradách. V tráve, v kríkoch aj stromoch nám ukrýva rôzne tajomstvá. So Slniečkami sme sa porozprávali o hmyze, ako o veľmi dôležitej súčasti našej prírody. Pozreli sme si na IT prezentáciu, zahrali sme si pexeso, spoločne vyrobili húsenicu, priraďovali čísla a vypočuli si piesne, ako napriklad: "Lenka lienka, stonožka". Vyrobili sme si motýlie čelenky, hádali hádanky a pozorovali mravce, či im viac chutia sladké alebo slané potraviny. Týmito zábavnými aktivitami, ktoré deti veľmi bavili, sme ukončili ďalší zaujímavý týždeň v našej triede.
30
MŠ I.: Sovičky: Čo nám lúka núka
Aj naše Sovičky prvý májový týždeň zavítali na rozkvitnutú jarnú lúku. Povedali sme si aké kvety a hmyz môžeme na nej nájsť, zahrali sa na Rafaelu stonožku, žabky a dážďovky. Riešili sme rôzne jednoduché logické úlohy a hádanky, zaspievali sme si pieseň "Ja som žabka, ty si žabka" a naučili sa básničku o mravčekovi, ktorého bolel palček. Vlastnú lúku sme si počas celého týždňa zhotovovali viacerými výtvarnými technikami. Na záver týždňa sme si vypočuli rozprávku o slimákovi menom Timi, ktorý si hľadal kamarátov a nakoniec si ho aj vymodelovali.
43
MŠ III.: Lienky: Čo nám lúka núka
Čo všetko môžeme nájsť na lúke sme sa dozvedeli z peknej prezentácie, spoločne sme si pomenovali známe, aj menej známe rastlinky, bylinky, zvieratká a hmyz. Mikroskopom sme pozorovali sedmokrásku a púpavu v rôznych štádiách. Oboznámili sme sa s liečivými bylinkami. Nektoré sme našli aj na našom dvore. Zahrali sme si kartovú hru Ja mám - kto má, hudobno-pohybovú hru Na venček a využitím kombinovanej techniky sme vytvorili krásne obrázky púpav.
48
MŠ IV.: Motýliky. Čo nám lúka núka.
Poznatky o lúke, kvetoch a hmyze si deti rozšírili pomocou výstižných obrázkov, ale aj prezentáciou na lúke. Už získané vedomosti sme využili pri tvorení viet a rozprávaní s využitím pracovných listov. Kvety, hmyz sa podarilo deťom poskladať z lega. Krásnu lúku s lienkami si deti zhotovili lepením, strihaním, kreslením. Vonku sme pozorovali mravce, lienky, využili sme aj loptové hry. Bol to veselý a zaujímavý týždeň.
31
MŠ V.: Včielky: Vesmír
Vesmírne tajomstvá sme spoločne odhaľovali so Včielkami a naučili sa pri tom veľa nových poznatkov. Pomenovali sme planéty Slnečnej sústavy, zistili čo je mliečna dráha, kométy, asteroidy a spoznávali súhvezdia. Na interaktívnej tabuli sme si precvičili grafomotoriku, matematické predstavy a logický rad postupnosti. Určovali sme tiene, slabikovali a dokresľovali raketu. Pomocou techniky atrament a zmizík si deti vytvorili vesmír podľa vlastnej fantázie. V Táničkinej knihe o vesmíre sme si prečítali veľa zaujímavostí, napríklad prečo slnko svieti a mesiac nie, o čom sme si vypočuli aj príbeh " Ako sa slniečko s mesiačikom dohodli."
31
Bábkulienka
Deti z triedy Motýlikov sa spoločne s p. učiteľkami zúčastnili celoslovenskej prehliadky tvorivosti detí a pedagógov „BÁBKULIENKA“, ktorej cieľom je zviditeľniť tvorivé aktivity pedagógov a detí v oblasti tvorivej dramatiky v rámci celého Slovenska. Jednotlivé ukážky boli pozorované a hodnotené odborníkmi v tejto oblasti a tí na základe vlastných skúseností dávali rady do ďalšej práce. Naši malí herci sa predstavili s vystúpením "Ako sa stratila škôlka" a spoločnými silami sa im podarilo postaviť novú škôlku, v ktorej sa budú hrať, zabávať, tančit, spievať a učiť sa. Aj keď to bol pre deti a p. učiteľky náročný deň, deti získali veľa pekných zážitkov a p. učiteľky nové skúsenosti a poznatky z oblasti tvorivej dramatiky.
MŠ I.: Sovičky: Naša Zem je guľatá
Na Deň Zeme zavítali do MŠ Sokoliari, ktorí naše deti oboznámili s viacerými druhmi vtákov (odkiaľ pochádzajú, čím sa živia, kde hniezdia, koľko majú mláďat...). Na záver ukážky im bolo poskytnuté fotografovanie. S deťmi sme potom prišli do svojich tried, kde ich čakali pracovné činnosti – triedenie odpadov a sadenie semien do kvetináča. Deti si pri týchto činnostiach utvrdzovali základy ochrany prírody a životného prostredia. Na druhý deň deti čakalo ďalšie prekvapenie! Na školský dvor prišli hasiči s dvomi hasičskými autami a štvorkolkou. Deti mali možnosť pracovať s prúdnicou za pomoci hasičov, vyskúšať si hasičskú helmu, predviedli im rôzne druhy náradia potrebné pri záchrane ľudí, povozili ich na štvorkolke. Vo vzdelávacích aktivitách deti pracovali s plastelínou – vytvorili si s p. učiteľkou glóbus. Rozprávali sme sa o Planéte Zem, počítali planéty slnečnej sústavy, so základnými farbami kreslili zemeguľu, vypočuli sme si Smejka a Tanculienku s piesňou „Naša Zem“. Deti mali bohatý týždeň plný zážitkov a informácii.
81
MŠ IV.: Motýliky: Naša Zem je guľatá
22. 4. bol Deň zeme. V tento deň našu MŠ potešili Sokoliari so svojimi dravými vtákmi. V triede sme sadili mrkvičku a kvetinky. Povedali sme si, čo je potrebné pre rastlinku, aby dobre rástla. Venovali sme sa aj téme ochrany životného prostredia, priraďovali sme k zemi čo ju teší a čo ju zarmucuje, uvažovali sme nad obrázkami k téme. Prezerali sme si prezentáciu na IT o našej zemi, zaspievali sme si pieseň Naša zem je guľatá. Grafomotoriku sme si tento týždeň precvičovali v pracovných zošitoch. Našu MŠ navštívili aj hasiči, ktorí nás oboznámili s ich prácou. V závere týždňa sme sa zúčastnili súťaže Babkulienka .
25
MŠ III.: Lienky: Tajomný vesmír
Téma o vesmíre naše Lienky veľmi zaujala. Rozprávali sme si o planétach, kozmonautoch, vesmírnych staniciach, raketách a ďalších veciach, ktoré súvisia s vesmírom. Vyrobili sme si kozmonautov s našimi fotkami, spievali sme si pesničky o hviezdičke, o našej Zemi, počítali a skúmali sme hviezdy a veľa ďalších aktivít. Spoločne sme sa pozreli ako to v tom vesmíre vyzerá prostredníctvom videí, prezentácii, rozprávky, pracovných listov a omaľovánok. Okrem toho sme mali v našej škôlke v pondelok predstavenie sokoliarov z Falconarii. V utorok našu škôlku navštívili hasiči, deti si vyskúšali striekať vodu z prúdnice, odviezli sa na hasičskej štvorkolke, vyskúšali si nafukovacie dlahy a veľa nového sa od pánov hasičov opäť dozvedeli.
83
MŠ V.: Včielky: Naša Zem je guľatá
22. apríl je deň venovaný našej planéte. Je to medzinárodný sviatok, kedy sa snažíme vo väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. Naše Včielky si najskôr zopakovali, čo už sa naučili predtým a oboznámili sa s novými poznatkami o zemeguli a vesmíre. Hovorili sme si a oboznamovali sa o tom, aké je dôležité starať sa o čistotu našej Zeme, prečo je dôležité šetriť vodou a triediť odpad. V rámci pripravených aktivít si všetky deti vytvorili svoju vlastnú planétu roztláčaním farieb a zážitkovou formou pomocou rozprávok o zvieratkách zvládli vyseparovať odpad aj si zaspievať pieseň o separovaní odpadu.
61
MŠ II. Slniečkovo: Naša Zem je guľatá
Naša planéta sa volá Zem, je modro-zelená a trošku i hnedá. Modrá je voda na Zemi, sú to moria, oceány. Zeleno-hnedé sú pevniny a svetadiely. My žijeme na svetadiele , ktorý sa volá Európa. Takéto poznatky a veľa iných o našej Zemi nadobudli Slniečka počas tohto týždňa. Na IT sme ukazovali obrázky našej planéty, v knihách sme čítali o vzdialenosti medzi zemou a mesiacom. Poučili sme sa o recyklácii odpadov i ako triedime papier, sklo, plasty, kov. Určovali sme farby kontajnerov, kde odpad patrí a ako tým chránime našu prírodu. Zúčastnili sme sa vystúpenia: Sokoliari, oboznámili sa s dravcami naživo. Tiež sme sadili kvietky, každý húževnato pracoval, sypal zeminu do pohárikov, ukladal semienka, polieval, či zametal. Práca nás veľmi bavila, rozdelením úloh sme sa oboznámili so sedením rastlín. Z puzzlí sme vo dvojiciach skladali zemeguľu, zahrali sa na konštruktérov, zaspievali si spoločne pieseň: Naša zem je guľatá. Vyfarbili sme si zemeguľu z papiera. Zúčastnili sme sa aj besedy s požiarnikmi ktorí nás oboznámili s ich prácou, s technikou a s požiarnymi autami. Povozili sme sa na štvorkolke, vyskúšali si hasenie vodou z naozajstných prúdnic. Ďalší zaujímavý a skvelý program v našej MŠ.
54
Hasiči v materskej škole
- V utorok 23.4.2024 sme do našej materskej školy pozvali členov hasičského a záchranného zboru z Bánoviec nad Bebravou, ktorí nám priblížili ich náročnú a zodpovednú prácu. Deti zaujala najmä hasičská technika a ukážky práce s ňou pri zásahoch. Veľkým zážitkom pre ne bolo stať sa aspoň na chvíľu hasičom - vyskúšať si prilbu, striekať z prúdnice, pozrieť si hasičské auto, avšak najväčším zážitkom bolo vozenie sa na štvorkolke. Deti prežili krásny deň plný nezabudnuteľných okamihov, hasiči boli pre ne veľkou inšpiráciou a vzorom. Ešte raz sa chceme veľmi pekne poďakovať všetkým členom hasičského a záchranného zboru.21
Zápis detí do materskej školy na školský rok 2024/2025
Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie a povinné predprimárne vzdelávanie pre deti narodené od 1.9.2018 do 31.8.2019 na školský rok 2024/2025 sa budú podávať
od 2. mája 2024 do 31.mája 2024.
Tlačivo žiadosti o prijatie dieťaťa do MŠ je k dispozícii na stránke materskej školy, v časti „Tlačivá na stiahnutie“. Je potrebné doložiť aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.
Spôsob podávania žiadostí: osobne bez osobnej prítomnosti dieťaťa riaditeľke školy, odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu na adresu mshronskeho@banovce.sk, poštou alebo kuriérom.
Pre dieťa, ktoré dovŕšilo 5 rokov veku do 31.8.2024 je predprimárne vzdelávanie povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa podľa trvalého bydliska, ak sa rodič nerozhodne inak.
V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy, riaditeľka školy uprednostní:
- deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, podľa miesta trvalého bydliska, (mesto Bánovce nad Bebravou určilo našej materskej škole tieto spádové ulice: K nemocnici, Generála Slobodu, Cyrila a Metoda, Mojmírova, Svätoplukova, Gorazdova, Husitská, J. A. Komenského, Matice slovenskej, Alexandra Dubčeka, J. C. Hronského, Novomeského, Slatinská, Žitná, Lúčna),
- deti, ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,
- deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie (dovŕšia 4 roky veku do 31. augusta 2024),
- deti s trvalým pobytom v Bánovciach nad Bebravou,
- súrodencov detí navštevujúcich materskú školu,
- v prípade prijatia dieťaťa do troch rokov veku prednostne tie, ktoré do 31.12.2024 dovŕšia tri roky veku.
Odpoveď o prijatí resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy dostanú rodičia od riaditeľky školy písomnou formou najneskôr do 30.06.2024.
Deň Zeme a Sokoliari
Dnes do našej materskej školy zavítala veľmi vzácna návšteva. Prišli nás pozrieť sokoliari skupiny Falconarii z Novej Bošácej. Sokoliarske vystúpenie s dravcami bolo pre deti ale aj pre pani učiteľky dych berúcim zážitkom. Dravce, ktoré nám sokoliari predstavili, mali deti možnosť obzrieť si z blízka, dokonca ich pohladkať, či odfotiť sa s nimi.
Sokoliar nám povedal množstvo informácií o týchto dravcoch, taktiež, že im pomáhajú, zachraňujú ich a neskôr znova vypúšťajú do voľnej prírody. Deti mali možnosť prísť do kontaktu a dozvedieť sa viac informácií o dravcoch ako napríklad: Plamienky driemavej, Výra skalného či Orla skalného.
Za vystúpenie sokoliarovi veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa nabudúce.
A keďže dnešok mala sviatok naša Zem, pri tejto príležitosti si deti vyskúšali aj sadenie rastliniek a pripomenuli si starostlivosť o zemeguľu pri rôznych aktivitách, ktoré pre ne pripravili pani učiteľky.
31
MŠ IV.: Motýliky: Tajomný vesmír
Bolo zaujímavé počúvať, aké vedomosti majú deti o vesmíre. Pomocou obrázkov si doplnili deti poznatky o planétach, ako sa volajú aké sú, aj o hviezdach. Pri hrách využili stavebnice na skladanie rakety, Zeme ako planéty. Podĺa svojich predstáv si zhotovili vesmír pri čom využili strihanie, lepenie aj maĺovanie. Zahrali sme sa aj s hviezdami, ktoré počítali, rozdeĺovali do skupín. Tento týždeň deti žili tajomným vesmírom.
23
MŠ I.: Sovičky: Tajomný vesmír
Je ťažké pochopiť, čo je vesmír a aký je skutočne obrovský. Sovičky sa oboznámili so základnými pojmami ako planéta, Slnko, raketa, kozmonaut... Jemnú motoriku sme trénovali modelovaním a vystrihovaním planét, maľovaním rakety na interaktívnej tabuli. Zacvičili sme si na motivačné cvičenie Ika tika gymnastika a zahrali sa pohybovú hru Bublina a Na ježkov. Najväčšiu radosť sme mali z vytvorenia vesmíru s vlastnými kozmonautmi.
42