Dnešné dopoludnie sme strávili v MŠ Radlinského na celomestskej súťaži materských škôl v prednese poézie a prózy “Poviem ti básničku”. Všetky deti boli za svoj výkon odmenené veľkým potleskom, knihou a diplomom. Našu materskú školu reprezentovali Klára Rychtarechová a Ema Šinská. Obom dievčatám veľmi pekne ďakujeme za predvedené výkony. Ďakujeme za pozvanie a tešíme sa na ďalší ročník.
Novinky
POVIEM TI BÁSNIČKU
- 1
MŠ I.: Sovičky: Domáce zvieratá
Spoločne s deťmi sme si rozvíjali a prehlbovali poznatky o domácich zvieratách, o ich spôsobe života. V hre na knižnicu si prezerali, hľadali a pomenovali zvieratá a ich mláďatá (sliepka, mačka, pes...). S pomocou učiteľky kreslili a nalepovali kuriatka. Počítali zvieratká na farme, napodobňovali ich a správne pomenovali. Za doprovodu hudobného nástroja s učiteľkou spievali pieseň "Na dvore býva sliepočka naša". V okolí materskej školy sme pozorovali mačky a psíkov, ktorých si viedli ich majitelia. Upozorňovali sme deti na niektoré typické znaky týchto zvierat (vzhľad, hlas, pohyb, veľkosť) a zároveň i na to, že môžu byť nebezpečné voči nám.
56
MŠ IV.: Domáce zvieratá a ich mláďatá
Počas tohto týždňa sme sa venovali téme domáce zvieratká a ich mláďatká. Formou obrázkov sme pomenúvavali zvieratká a ich mláďatá, následne v pracovných zošitoch mali deti pospájať zvieratká a pomenovať ich. Naučili sa aj aký úžitok prinášajú. Výtvarne sa deti prejavili vytváraním ovečiek. Zábavné pre deti boli aj hádanky o zvieratkách. Počas týždňa sme navštívili aj ZŠ Komenského, kde si precvičili prácu na počítači. Téma týždňa sa deťom veľmi páčila.
25
MŠ II.: Včielky: Jar - príroda sa prebúdza
Prichádza jar, slniečko viac svieti, príroda sa prebúdza, vtáčiky štebotajú... S deťmi sme sa porozprávali o charakteristických znakoch jari, porovnali sme jednotlivé ročné obdobia a na interaktívnej tabuli sme vyhľadávali, čo patrí/nepatrí k jari. Oboznámili sme sa s prvými jarnými kvetmi, ktoré sme počas vychádzky našli aj v okolí materskej školy. Zaspievali sme si známe jarné piesne, naučili sme sa pieseň "Tulipán" a jarnú básničku s ukazovaním O piatich obláčikoch. Namaľovali sme si snežienky, precvičili postupnosť a počítali kvety. V pracovnom liste sme si precvičili grafomotoriku a zo skladačiek sme konštruovali kvetinovú záhradku. Zahrali sme sa hudobno-pohybovú hru "Na kozu a záhradníka". Nezabudli sme ani na zvieratká, ktoré sa postupne prebúdzajú zo zimného spánku alebo sa vracajú späť z teplých krajín.
63
MŠ III.: LIENKY: Domáce zvieratá a ich mláďatá
Prostredníctvom témy sa deti oboznámili s domácimi zvieratami a ich mláďatami. Pripomenuli si, ako sa o tieto zvieratá staráme, čo im dávame jesť, aký z nich máme úžitok, ako sa volajú ich mláďatká. Porozprávali sme si o príchode jari, že sa príroda prebúdza, začínajú rásť kvety a tráva, tak aj zvieratkám sa rodia mláďatká. Deti si precvičili jemnú motoriku pri výtvarných aktivitách, grafomotoriku pri vypĺňaní pracovných listov. Naučili sa básničku Zatúlané húsa, zatancovali si na pesničku Na zelenej lúke sedí zajac.Precvičili si hrubú motoriku pri pohybovej hre Húsky, húsky poďte domov.
48
MŠ III.: Lienky: Mám básničku na jazýčku
Tento týždeň sme sa venovali hneď dvom pekným basničkám. S deťmi sme si najskôr prečítali básničku O zatúlanom húsatku. Báseň sme si rozobrali, prerozprávali, hľadali sme rýmy a kúsok básničky sme sa naučili aj naspamäť. Druhou básničku, ktorú sme si rozoberali bola báseň Môj macík. Prezreli sme si knižku, našli autora aj nadpis. Prerozprávali sme si báseň vlastnými slovami pomocou ilustrácií v knižke. Macíka sme si aj namaľovali na výkres.
46
MŠ II.: Včielky: Mám básničku na jazýčku
Blížiaci sa mesiac Marec sa spája s mesiacom kníh. V prezentácii ,,Ako sa knižka narodila" mali včielky možnosť vidieť ako sa vyrába kniha od semienka zo smreka až po vydanie vo vydavateľstve. Pri manipulovaní s knižkami sa snažili porozumieť a oboznámiť sa s výrazmi ako kniha, encyklopédia, strana, nadpis, spisovateľ, ilustrátor, ilustrácia, knižnica a kníhkupectvo. Deti mali možnosť priniesť si svoju obľúbenú knihu a rozprávať o nej ostatným kamarátom. Nezabudli sme si povedať ani to ako s knižkami zaobchádzame. Trénovali sme prednes básne Snežienka. Čítali sme maľované čítanie, určovali sme názvy rozprávok na interaktívnej tabuli, v pracovnom liste sme spájali postavy z rozprávok s knihami, do ktorých patria a vymaľovali sme suchým pastelom obal knihy.
28
MŠ I.: Sovičky: Mám básničku na jazýčku
Ešte pred pár týždňami bola zem jednotvárna a holá. Ale teraz? Len sa deti dobre prizrite! Celá je pokrytá kvetmi, ktoré sa na stonkách vzpriamujú. Je to biela snežienka, prvá jarná kvetinka. Básňou "Snežienka", ktorú si deti ľahko zapamätali sme si pripomenuli a opísali rastlinku jari. Na výtvarnej a pracovnej výchove mali deti možnosť nalepovať kvietky. Počas pobytu vonku sme u detí podporovali hravé zaobchádzanie z nazbieraných materiálov (konáriky, šišky, kamienky, listy...). Motivovali sme ich k rôznemu zoskupeniu, počítaniu a kladeniu vedľa seba, alebo ich ukladať do rôznych obrazcov a vzorov.
50
Prerušenie prevádzky počas jarných prázdnin
Riaditeľka materskej školy
oznamuje rodičom,
že počas jarných prázdnin od 03.03.2025 do 07.03.2025 bude prerušená prevádzka.
MŠ III.: Lienky: Fašiangy
Uplynulý týždeň sa niesol v duchu fašiangov. S deťmi sme sa rozprávali o starých, aj modernejších zvykoch počas tohto obdobia. Z papierových tanierov sme si vyrobil masky a zatancovali sme si na rôzne detské pesničky. Spoznali a pomenovali sme rôzne hudobné nástroje, niektoré sme si vyskúšali a ritmizovali sme pesničky . Prečítali a zreprodukovali sme rozprávku O pampúšikovi, zopakovali sme si poradie zvieratiek, ktoré pampúšik stretol. Zahrali sme si tiež pexeso, skladali sme puzzle a vypracovali pracovné listy.
47
MŠ IV.: Motýliky: Tajomstvá prírody
V úvode týždňa sme sa dozvedeli, že súčasťou prírody sú okrem živých organizmov aj neživé prírodniny ako: kamene, voda, slnko, vzduch. Triedili sme podľa obrázkov prírodniny na živé a neživé. Vypracovali sme si pracovný list, skladali puzzle zvierat, vyrobili si strom prechod zima/jar. Na záver týždňa sme experimentovali a vyskúšali si vyrobiť domácu lávovú lampu. Do nádoby sme pridali potravinársku farbu následne sme tam umiestnili dve nezlučiteľné kvapaliny rôznej hustoty (voda, olej). Do nádoby sme hodili šumivú tabletu, kde nám vznikla chemická reakcia a začal sa uvoľňovať oxid uhličitý v podobe farebných guličiek.
42
MŠ I.: Sovičky: Fašiangy
Najveselšie obdobie počas roka - fašiangy - zavítali aj k nám. Symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia sme si užili dosýta. Zahrali sme sa na fašiangový sprievod aj kapelu, vyrobili sladké šišky aj jaternice. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli ako to na fašiangy bývalo kedysi a tiež spoznali rôzne hudobné nástroje a ich zvuky. Pomocou lepidla a farebného papiera sme si zhotovili krásne xylofóny. Prerozprávali si rozprávku O neposednom pampúšiku a skladali veže podľa určených farieb. Celý týždeň sme si spestrili pohybovou riekankou Fašiangový bál a rytmickou hrou na telo spojenou s tancom.
56
MŠ II. Včielky: Tajomstvá prírody
Vodu, vodičku a jej tajomstvá skúmali Včielky prostredníctvom pokusov. Najskôr sme si povedali kolobeh vody, prečo je voda veľmi dôležitá, kde všade sa nachádza a vytvorili pojmovú mapu. Do troch nádobiek sme dali rovnaké množstvo vody a položili ich každú na iné miesto. Keďže nám aj príroda priala a celý týždeň mrzlo, voda na terase nám zamrzla. Pozorovali sme topenie ľadových kociek a po ich posolení sme zistili, že sa topia oveľa rýchlejšie. Ďaľší pokus sa týkal predmetov, ktoré sa vo vode potopia a ktoré na vode plávajú. Výsledky sme zapísali do pracovného listu. Zasadili sme fazuľky do pohárikov s vatou a vodou a zistili sme, že na tretí deň začali klíčiť. Posledný pokus bol s pohárikmi s farebnou vodou, ktoré sme pomocou papierovej vreckovky prenášali a vytvorili tak krásnu farebnú dúhu. Experimenty sa Včielkam veľmi páčili, určite v nich budeme pokračovať aj nabudúce.
41
MŠ IV.: Motýliky: Rozprávkový karneval
Tento týždeň bol plný zábavy a zážitkov, lebo deti zažili karneval plný hudby, tanca, nechýbalo ani občerstvenie a spoločné fotenie. V pondelok sme si podľa obrázkov porozprávali o Fašiangoch,karnevale. Keďže čoskoro sa bude konať depistáž tak deti opakovali geometrické tvary, priestorovú orientáciu, počty, kresbu postavy. Pailínka Drozdíková a Linduška Strempeková sa zúčastnili akcie Výtvarný ateliér v MŠ Radlinského, kde svojím výtvarným umením mnohých prekvapili.
29
MŠ III.: LIENKY: Rozprávkový karneval
Február sa tradične nesie v znamení plesov a karnevalov. Tak tomu bolo aj v našej materskej škole. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde prišiel pirát, princezná, lienka aj víla, či policajt aj striga milá. To sa však len trieda premenila na jednu úžasnú karnevalovú párty. Nielen tanec, smiech, ale aj hry vyčarili na tváričkách detí úsmev po celý týždeň. Hádali sme, ktorý tieň patrí k danej maske, určovali sme, kde je viac a kde menej farebných loptičiek. Vyrobili sme si farebnú reťaza, ale aj Šaša milého. O rok sa opäť tešíme znova, že sa aspoň na chvíľu prenesieme do sveta rozprávok, tanca a zábavy!
94
MŠ I.: Sovičky: Rozprávkový karneval
Fašiangy znamenajú čas veselia s hojnosťou jedál, nápojov a tanečných zábav. Masky boli pripravené a nachystané všetkými deťmi. Pod maskami sa len ťažko dali jednotlivé deti rozpoznať. Tanec, spev a dobrá nálada vládla všade navôkol. Deti sa tešili a na svoje si prišli aj maškrtné jazýčky, ktoré neodolali fašiangovým šiškám. Účastníci karnevalu za odmenu dostali farebný balón, diplom a balíček. Prežitú oslavu vyjadrili kreslením rôznych masiek na základe citového prežívania. Medzi maskami, ktoré sa im páčili, boli tie, ktoré odrážali pocit šťastia a spolupatričnosti.
50
MŠ II.: Včielky: Rozprávkový karneval
"Je tu, je tu karneval...“ Text tejto piesne sa ozýval v našej triede počas celého týždňa. Usilovné včielky prežili karnevalový týždeň v znamení Šaša, ktorý ich prostredníctvom zaujímavej prezentácie a rôznych edukačných aktivít oboznámil so všetkými zvyklosťami a tradíciami. Jednou z najznámejších fašiangových zábav je karneval, prezliekanie sa do rôznych zábavných masiek, čo prezentovali s radosťou a veľkým záujmom i naše včielky hneď v úvode týždňa. Deti si zatancovali a zabavili sa tak, ako sa na tento čas patrí. A pani kuchárky sa zapojili tiež a nachystali deťom výborné lekvárové šišky. Veď fašiangy sú obdobím veselej zábavy, radosti, veselosti a hojnosti.
93
KARNEVAL
„ČO JE TU DNES VEĽKÝ BÁL? A ČI DÁKY KARNEVAL?
SPRIEVOD MASIEK KRÚŽI V KRUHU, JEDNA MASKA STRIEDA DRUHÚ.“
Bol to deň plný farieb, radosti, smiechu, tanca a veselých zážitkov. Spoločne sme si ozdobili všetky triedy, deti si z domu priniesli pekné karnevalové masky, premenili sa na rôzne rozprávkové postavy, či filmových hrdinov a zábava sa mohla začať. Karneval sa konal v jednotlivých triedach v dopoludňajších hodinách. Nielen tanec, smiech, ale aj hry vyčarili na detských tváričkách úsmev. O rok sa opäť tešíme znova, že sa aspoň na chvíľu prenesieme do sveta rozprávok, tanca a zábavy.
41
MŠ IV.: Motýliky: Fašiangy
S deťmi sme si pripomenuli fašiangové zvyky, ktoré sú dodnes zaužívané. Pre lepšiu predstavu sme na IT pustili rozprávku: Chalúpka na vŕšku, ako to bývalo na fašiangy. Odpovedali sme na otázky zamerané na rekapituláciu deja a podstatné udalosti príbehu a pokúsili sme sa posúdiť obsah textu. Typickým jedlom pre toto obdobie sú kysnuté koláče. S deťmi sme si pomocou šišiek vyskúšali splniť jednoduché matematické operácie. Vyrobili sme si masky, dokresľovali sme šašovi do klobúka rôzne tvary a zopakovali sme si geometrické útvary. Navštívili sme Zš Komenského, kde deti na počítačoch plnili úlohy škriatka ABECEDU. Určovali začiatočné hlásky v slovách a slabikovali.
43
MŠ III.: Lienky: Tajomstvá prírody
S našimi Lienkami sme objavovali tajomstvá prírody. Rozprávali sme sa o tom, ako sa príroda mení počas roka, ako sa striedajú mesiace a ročné obdobia. Rozprávali sme aj o tom, ako vzniká ľad a sneh, aké tvary majú snehové vločky. Urobili sme pokusy s vodou, farbami, olejom, sódou, soľou a šumivými tabletami. Prečítali sme si rozprávku O spiacom snehuliakovi, zaspievali sme si pesničky. Pomocou lepidla, soli a akrylových farieb sme vyrobili vločky, slanou vodou sme maľovali snehuliakov, zopakovali sme si počty, farby aj geometrické tvary.
65